| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Skup wierzytelności nie jest ściąganiem długów

Skup wierzytelności nie jest ściąganiem długów

Spółka, skupując wymagalne wierzytelności i ponosząc ryzyko wypłacalności dłużnika, nie wykonuje usług ściągania długów.


Spółka wystąpiła do organów podatkowych z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy o VAT. Świadczy ona usługi polegające na nabywaniu – w drodze cesji – wierzytelności pieniężnych, których termin płatności już upłynął, płacąc za nie cenę poniżej ich wartości i przejmując ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika (wierzytelności te były ujmowane jako pasywa). Następnie wierzytelności te są bądź odzyskiwane od dłużnika, bądź restrukturyzowane lub zamieniane na inne świadczenia, bądź dalej odsprzedawane. Zdaniem spółki działalność ta wypełnia znamiona świadczenia usług pośrednictwa finansowego i jest zwolniona z opodatkowania VAT.Naczelnik urzędu skarbowego uznał natomiast, że działalność prowadzona przez skarżącą spółkę to usługi faktoringu bądź ściągania długów, nie wskazując jednocześnie konkretnej opcji. Organ drugiej instancji uznał to za błąd i ostatecznie sprecyzował, że ma miejsce ściąganie długów. Natomiast w takim zakresie, w jakim spółka nie egzekwuje nabytych wierzytelności – z pośrednictwem finansowym. Spółka zakwestionowała to i wniosła skargę do WSA.WSA w Łodzi uchylił rozstrzygnięcia organów podatkowych. Sąd stwierdził, że nie jest prawidłowym stanowisko organów podatkowych, że spółka wykonuje usługi ściągania długów, skupując już wymagalne wierzytelności i ponosząc całkowite ryzyko związane z wypłacalnością dłużnika. Jeśli przeprowadza egzekucję dla siebie, jako nowego wierzyciela, nie może być mowy o usłudze ściągania długów, nie istnieje bowiem beneficjent tej czynności. Mimo braku definicji tej działalności w obowiązującej ustawie, odmienne stanowisko jest nielogiczne, gdyż samej sobie spółka nie świadczy usług.Sygn. akt I SA/Łd 1239/06Justyna Bielik

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK