| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Menedżerem jest spółka, a nie wspólnik

Menedżerem jest spółka, a nie wspólnik

Umowa menedżerska jest zawierana ze spółką jawną i komandytową, a nie jej wspólnikami i to powinno mieć znaczenie przy rozstrzyganiu kwestii podatkowych - uważa rzecznik praw obywatelskich.


Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów o zajęcie stanowiska czy do 31 grudnia 2006 r. dochody wspólników spółek: jawnej i komandytowej z udziałów w tych spółkach, gdy osiągały one przychody z kontraktów menedżerskich i umów o podobnym charakterze, stanowiły dla wspólników dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.Rzecznik oczekuje też odpowiedzi na pytanie, czy dla takiego zakwalifikowania przychodów wspólników spółek zarządzających miało znaczenie osobiste wykonywanie przez nich - tj. bez merytorycznej pomocy osób trzecich - kontraktów menedżerskich i umów o podobnym charakterze.W piśmie do ministra finansów wskazano interpretacje organów podatkowych. Wynika z nich, że choć spółka jawna i komandytowa są spółkami osobowymi, to organy dostrzegają podstawy do kwalifikowania przychodów z kontraktów menedżerskich osiąganych w ramach działalności prowadzonej przez takie spółki do przychodów z działalności gospodarczej (por. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów z 14 marca 2006 r. nr 1433/NG/GF/VI/415-106 /05/06/WR).Jak zauważył rzecznik, obie te spółki są wyodrębnionymi podmiotami prawa, a przez to odrębnymi przedsiębiorcami, którzy samodzielnie funkcjonują w obrocie gospodarczym.Umowa menedżerska jest zawierana ze spółką jako przedsiębiorcą, a nie jej wspólnikami.Rzecznik podkreślił też, że organy podatkowe nadal nawiązują do osobistego wykonywania czynności. W fakcie wykonywania czynności przez wspólnika spółki dostrzegają podstawę do uznania, że przychody nie są osiągane z działalności wykonywanej osobiście, mimo że chodzi o czynności podejmowane dla realizacji umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.Edyta Wereszczyńska

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »