| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Na wiosnę dla przedsiębiorców "pakiet Kluski"

Na wiosnę dla przedsiębiorców "pakiet Kluski"

W połowie marca rząd przedstawi tzw. pakiet Kluski - projekty kilku ustaw, które mają ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej


Taką deklarację złożył w czwartek rzecznik rządu Jan Dziedziczak, a w rozmowie z "Gazetą" potwierdził ją minister Przemysław Gosiewski. Nazwa pakietu pochodzi od nazwiska byłego prezesa Optimusa, którego skarbówka niesłusznie oskarżyła o oszustwa podatkowe. Kluska stał się symbolem przedsiębiorcy uciskanego przez bezduszną machinę biurokracji.Według rzecznika rządu w pakiecie znajdą się np. projekty ustaw o swobodzie działalności gospodarczej, NIP, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o gospodarce nieruchomościami. Największe kontrowersje budzi pierwsza z wymienionych ustaw.Prace nad nią trwają od początku ubiegłego roku i nadal nie widać ich końca. Czwartkowa "Rzeczpospolita" napisała, że kolejna wersja projektu ustawy o swobodzie została właśnie wyrzucona do kosza. - Mieliśmy do wyboru dwa projekty. Pierwszy już od kilku miesięcy jest opracowywany w ramach "pakietu Kluski" przez zespół ekspertów pod kierunkiem Michała Krupińskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu. Nad drugim pracowało Ministerstwo Gospodarki. Wybraliśmy projekt Krupińskiego, ponieważ jest dużo lepszy - opowiada Przemysław Gosiewski.Dlaczego? - Projekt resortu gospodarki zakładał wprowadzenie nowego, drogiego systemu informatycznego do rejestracji firm - twierdzi minister. Tymczasem nowy projekt według enigmatycznych deklaracji Gosiewskiego ma bazować na już dziś istniejących rozwiązaniach.Podobnie jak w propozycji resortu gospodarki ustawa proponowana przez zespół Krupińskiego ma umożliwiać przedsiębiorcom zawieszenie działalności, rejestrację w jednym miejscu (tzw. jedno okienko) oraz znieść niektóre koncesje i zezwolenia.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »