| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wydatki muszą być udokumentowane

Wydatki muszą być udokumentowane

Organ podatkowy nie może uznać księgi przychodów i rozchodów za rzetelnie prowadzoną wiedząc, że przedsiębiorca zapisał w niej fikcyjne wydatki, których nie może udokumentować fakturami.


Urząd skarbowy, zajmując się skargą właściciela przedsiębiorstwa transportowego dotyczącą wysokości podatku dochodowego od osób fizycznych za 2002 rok, skontrolował księgi przychodów i rozchodów firmy. Uznał, że przedsiębiorca prawidłowo udokumentował w nich przychód z działalności, ale nieprawidłowo koszty jego uzyskania. Kontrolerzy uznali, że faktury wystawione przez przedsiębiorcę są zgodne z opisaną w nich usługą, ale zakwestionowali prawdziwość faktur na zakup oleju napędowego wykorzystanego - według podatnika - do świadczenia tych usług. Na tej podstawie uznano, że księgi przychodów były prowadzone nierzetelnie i przedsiębiorcy od nowa naliczono wysokość podatku, nie uwzględniając wydatków na olej napędowy.Podatnik odwołał się do Izby Skarbowej w Poznaniu domagając się, żeby fiskus uznał wydatki na olej napędowy na podstawie liczby przejechanych przez samochody firmy kilometrów w celu wykonania zamówionych i udokumentowanych w uznanych wcześniej fakturach usług. Izba Skarbowa uznała, że decyzja I instancji była prawidłowa.Sprawa trafiła do poznańskiego WSA. Sąd oddalił skargę podatnika. Uznał, że organy podatkowe podjęły prawidłową decyzje. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że uznanie skargi podatnika wymagałoby niezgodnego z Ordynacją podatkową i nielogicznego postępowania - uznania ksiąg przychodów i rozchodów za rzetelnie prowadzone, mimo że wpisano do nich fikcyjne fakturyWażne!


Uznanie skargi podatnika wymagałoby niezgodnego z Ordynacją podatkową i nielogicznego postępowania - uznania ksiąg przychodów i rozchodów za rzetelnie prowadzone, mimo że wpisano do nich fikcyjne faktury.Sygn. I SA/Po 1363/05Tomasz Lisiecki

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK