| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firma powinna rzetelnie informować o problemach

Firma powinna rzetelnie informować o problemach

W sprawozdaniu finansowym spółka powinna opisać potencjalne problemy z płynnością oraz sposób, w jaki zamierza je rozwiązać.


Spółki, które sporządzają sprawozdanie finansowe, powinny pamiętać o ujawnianiu wszystkich istotnych dla użytkowników sprawozdania informacji. Jest to szczególnie ważne dla ich kontrahentów i banków udzielających kredytów.Jak przyznaje Anna Górska, menedżer w dziale audytu Ernst & Young, jednym z częstych błędów występujących w sprawozdaniach jest brak pełnych ujawnień dotyczących kontynuacji działalności. Jej zdaniem spółki często nie ujawniają faktów, które mogą wskazywać na zagrożenia dotyczące kontynuacji działalności, gdyż wychodzą z za-łożenia, że ryzyko takie nie istnieje.- Użytkownik sprawozdań w trakcie ich czytania zauważa istniejące przesłanki zagrożenia kontynuacji działalności, np. ujemne kapitały, ujemny kapitał obrotowy, bliski termin spłaty istotnego kredytu - wyjaśnia nasza rozmówczyni.Jednak w takiej sytuacji - według naszego eksperta - spółka powinna opisać, zarówno potencjalne problemy z płynnością, jak i sposób, w jaki zamierza je rozwiązać. Twierdzi, że niektóre spółki argumentują brak odpowiednich ujawnień tym, iż głównym użytkownikiem sprawozdania finansowego jest jedyny udziałowiec, a więc nie ma konieczności informowania go o jego obietnicy dofinansowania spółki.- Fakt ten jednak nie zwalnia z obowiązku zamieszczenia informacji o zagrożeniach kontynuacji działalności - dodaje Anna Górska.Należy też pamiętać o innych użytkownikach sprawozdań, np. kontrahentach, którzy mogą zaprzestać współpracy w obawie przed utratą płynności przez spółkę.Agnieszka Pokojska

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »