| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmo, jak się rozliczysz z fiskusem?

Firmo, jak się rozliczysz z fiskusem?

Dziś jeden z najważniejszych dni w roku dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Najpóźniej 22 stycznia muszą zdecydować, jak będą płacić podatki w 2007 r.


Do wyboru mają ryczałt ewidencjonowany, kartę podatkową, zasady ogólne i liniowe 19 proc. O swoim wyborze muszą poinformować urząd skarbowy. Najpóźniej dziś osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny więc złożyć w swoim urzędzie:


- albo pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;


- albo wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej;


- albo pisemne zawiadomienie o prowadzeniu (od początku roku) księgi przychodów i rozchodów.Księgę przychodów i rozchodów prowadzą zarówno firmy, które zdecydują się na rozliczanie z fiskusem na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej ze stawkami 19, 30 i 40 proc., jak i te, które chcą płacić podatek według jednej, 19-proc. stawki. Jeśli firma decyduje się na 19-proc. liniowy PIT, to oprócz zawiadomienia o prowadzeniu księgi składa w urzędzie także zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania.


Co wybrać? Każda z wymienionych form opodatkowania ma plusy i minusy.Karta podatkowa to najprostsza forma rozliczeń z fiskusem - płaci się podatek według stałej stawki z reguły określonej kwotowo. Z reguły niskiej. To forma zarezerwowana w zasadzie dla najmniejszych firm.


Ryczałt (czyli ustalony procent przychodów) mogą płacić firmy, których zeszłoroczne przychody nie przekroczyły 250 tys. euro, czyli 995 875 zł. Ryczałt to stosunkowo niskie stawki i uproszczona księgowość. Nie ma tu jednak odliczania kosztów uzyskania przychodu.Z opodatkowania 19-proc. liniową stawką PIT nie mogą skorzystać podatnicy, którzy w ramach świeżo podjętej działalności gospodarczej świadczyliby usługi na rzecz byłego pracodawcy. Inne minusy - brak ulg i wspólnego opodatkowania. No i dość skomplikowana księgowość. Najważniejszy plus - stosunkowo niska stawka, także przy bardzo wysokich dochodach.Skomplikowana księgowość to także minus zasad ogólnych. Nie zachęcają też wysokie stawki, zwłaszcza przy wyższych dochodach. Po stronie plusów są ulgi i wspólne rozliczenie z małżonkiem. No i, tak jak przy 19-proc. stawce liniowej, możliwość odliczania kosztów.Wyborem formuły opodatkowania nie muszą sobie zaprzątać głowy podatnicy, którzy prowadzili działalność w zeszłym roku i nie zamierzają jej zmieniać. Fiskus uzna, że nadal rozliczają się na wybranych wcześniej zasadach.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK