| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółka nie płaci, zarząd odpowie

Spółka nie płaci, zarząd odpowie

Członek zarządu będzie odpowiadał za zaległości podatkowe tylko wtedy, gdy egzekucja wobec spółki okaże się bezskuteczna.


Spółka wskutek trudnej sytuacji finansowej nie mogła wypłacić wynagrodzeń pracownikom, nie odprowadzała też podatku. Naczelnik urzędu skarbowego uznał więc odpowiedzialność wspólników spółki za zaległości podatkowe spółki. Urząd uzasadniał swą decyzję tym, że spółka nie uiściła zaległego podatku dochodowego oraz nie dysponuje majątkiem, aby spłacić te wierzytelności. Od tej decyzji jeden ze wspólników odwołał się do izby skarbowej. Dyrektor izby podtrzymał jednak decyzję urzędu. Podatnik odwołał się więc do wojewódzkiego sądu administracyjnego.WSA po rozpatrzeniu sprawy uchylił decyzje organów podatkowych. Sąd uznał, że aby mówić o odpowiedzialności członka zarządu, musi wystąpić przesłanka bezskuteczności postępowania egzekucyjnego. Natomiast w przypadku podatnika i spółki takie postępowanie nie było wszczęte, a zatem nie było podstaw do uznania odpowiedzialności członka zarządu. Sąd podkreślił, że stwierdzenie, iż spółka nie prowadzi działalności gospodarczej i nie posiada adresu, nie jest powodem uznania bezskuteczności postępowania egzekucyjnego.Sygn. akt III SA/Wa 2055/06 i 2056/06Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK