| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec monopolu na produkcję części do aut

Koniec monopolu na produkcję części do aut

Posłowie wprowadzili do ustawy o własności przemysłowej tzw. klauzulę napraw, która umożliwi legalną produkcję części samochodowych do uznanych marek. Dziś głosowanie nad ustawą.


Zmiana prawa

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejm będzie głosował nad rządowym projektem ustawy nowelizującej prawo własności przemysłowej. Najwięcej emocji wzbudza przegłosowana w sejmowej Komisji Gospodarki zmiana wprowadzająca tzw. klauzule napraw.Ustawowa klauzula napraw zablokuje możliwość zastrzeżenia w Urzędzie Patentowym widocznych elementów samochodów przez koncerny motoryzacyjne. Takie rozwiązanie zastępuje propozycję rządu, który chciał uregulować tę kontrowersyjną dla producentów sprawę w drodze licencji przymusowej.Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji posła PO Adama Szejnfelda rozwiązanie takie zamyka monopol na produkujących tych część.- Jest to znaczne ułatwienie dla drobnych producentów. W przypadku licencji przymusowej problem rozwiązano by w sposób teoretyczny. W praktyce drobny producent nie wygra przed administracją z zespołem prawników koncernu - mówi Szejnfeld.Na zmianach tych zdaniem posła Szejnfelda skorzystają przede wszystkim drobni producenci.W pozostałym zakresie zmiany nie wywołują emocji. Ustawa wprowadza podstawę do przyjmowania zgłoszeń przedmiotów własności przemysłowej w postaci elektronicznej. Dostosowuje to standardy krajowe do tych, które obowiązują w Europejskim Urzędzie Patentowym, Urzędzie Harmonizacji Rynku Wewnętrznego. Szczegółowe zmiany dotyczące zgłoszeń w postaci elektronicznej będą wymagały wydania rozporządzenia wykonawczego w tej sprawie.Nowością w ustawie jest regulacja dotycząca ochrony międzynarodowych znaków towarowych w Polsce. Zgodnie z projektowanymi zmianami osoba, której prawo zostało naruszone, może żądać zaniechania naruszania i usunięcia jego skutków oraz wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, a także naprawienia szkody na zasadach ogólnych. Roszczenia te mogą być dochodzone od daty publikacji w Wiadomościach Urzędu Patentowego informacji o ochronie międzynarodowego znaku towarowego.Ustawa zacznie obowiązywać w ciągu trzech miesięcy od jej ogłoszenia.Łukasz Sobiech

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK