| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Im większy recykling, tym mniejsza opłata

Im większy recykling, tym mniejsza opłata

Obowiązują nowe stawki opłaty produktowej. Do końca marca przedsiębiorcy muszą uiścić opłaty i przesłać sprawozdanie z ewidencji opakowań.


Zmiana prawa

W tym roku, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 28 listopada 2006 r. w sprawie stawek opłat produktowych (Dz.U. nr 225, poz. 1645), przedsiębiorcy za jeden kilogram opakowań z tworzyw sztucznych będą musieli zapłacić 2,86 zł. Natomiast za tę samą ilość opakowania z aluminium trzeba zapłacić 1,34 zł. Jednak opłacie podlegają także niektóre wyroby, które nie są wprowadzane do obrotu w opakowaniach. Są to na przykład opony czy akumulatory. Dlatego rozporządzenie określa także stawki dla takich produktów. Przedsiębiorcy, którzy nie dokonają odpowiedniego poziomu odzysku opon, zapłacą 2,14 zł za kilogram ogumienia stosowanego w samochodach osobowych.Co roku określane są nowe stawki opłaty produktowej, którą muszą uiszczać przedsiębiorcy. Mają na to czas do 31 marca, kiedy to wraz opłatą przedstawiają informację o ilości opakowań wprowadzonych do obrotu oraz masie opakowań poddanych recyklingowi. Obowiązki te spoczywają na przedsiębiorcach, takich jak importerzy i wytwórcy produktów w opakowaniach, czy np. sklepach o powierzchni przekraczającej 500 mkw.Opłatę produktową należy uiścić na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Naliczają ją sami przedsiębiorcy, uwzględniając ilość odpadów, których nie poddali odzyskowi lub recyklingowi. Jeżeli przedsiębiorca dokonał recyklingu i odzysku we wskazanej normie, to nie ponosi opłaty produktowej. Musi jednak przedstawić wojewodzie dokument potwierdzający ten stan. Opłaty tej nie wnosi się także w sytuacji, gdy jej łączna roczna wysokość nie przekracza 50 złotych.Ponieważ nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, jak naliczać wysokość opłaty produktowej, to mogą oni zlecić obsługę w tym zakresie odpowiedniej organizacji odzysku. Trzeba jednak w urzędzie marszałkowskim przedstawić taką umowę. Za niewypełnienie obowiązków sprawozdawczych i za brak wniesienia opłaty produktowej w terminie może być nałożona kara. Marszałek województwa wydaje decyzję, w której określa wysokość opłaty wraz z odsetkami. Przedsiębiorca ma wówczas 14 dni na uregulowanie należności, a jeśli tego nie zrobi, to do tej kwoty zostanie doliczone 50 proc. niezapłaconej opłaty produktowej.Według Najwyższej Izby Kontroli 25 proc. firm przekazuje z opóźnieniami opłaty produktowe. Natomiast z obowiązków sprawozdawczych w zakresie gospodarowania odpadami nie wywiązuje się 29 proc. przedsiębiorców.


Podstawa prawna 


- Rozporządzenie ministra środowiska z 28 listopada 2006 r. w sprawie stawek opłat produktowych (Dz.U. nr 225, poz. 1645).


- Ustawa z 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. nr 63, poz. 639 z późn. zm.).


- Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 23 listopada 2006 r. w sprawie wzoru rocznego sprawozdania o wysokości należnej opłaty produktowej (Dz.U. nr 226, poz. 1654).Łukasz Kuligowski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »