| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kary za brak danych

Kary za brak danych

Od początku roku pisma składane przez spółki handlowe muszą zawierać NIP oraz dane o wysokości kapitału zakładowego. Wymóg ten dotyczy także informacji w internecie.


NOWE PRAWO

Wszystkie pisma i zamówienia handlowe składane przez spółki w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje udostępniane na stronach internetowych spółki powinny zawierać dodatkowo informacje dotyczące wysokości jej kapitału zakładowego i numeru identyfikacji podatkowej NIP. Jest to skutek wejścia w życie nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2006 r. nr 208, poz. 1540), która zmieniła także art. 374 kodeksu spółek handlowych.Przedsiębiorstwa muszą podawać nie tylko informacje dotyczące wysokości samego kapitału zakładowego, ale i wysokość wpłaconych udziałów.- Sam kapitał zakładowy jest kwotą abstrakcyjną, deklarowaną. Może zdarzyć się, że kapitał zakładowy spółki wynosi 10 mln zł, a wartość wniesionych udziałów to zaledwie jedna piąta tej sumy. Podanie obu tych sum jest ważne z punktu widzenia wiarygodności przedsiębiorstwa - wyjaśnia prof. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Spółki muszą więc zmieniać dane zawarte na swoim papierze firmowym w miarę stopniowego pokrywania wkładów.


Nowelizacja wprowadziła także kary pieniężne dla członków zarządów spółek, które będą uchylać się od ujawniania wymaganych danych. Jeżeli oferty lub inne oświadczenia składane w imieniu spółki będą niepełne, podlegają oni grzywnie do 10. tys. złotych.Adam Makosz

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »