| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kary za brak danych

Kary za brak danych

Od początku roku pisma składane przez spółki handlowe muszą zawierać NIP oraz dane o wysokości kapitału zakładowego. Wymóg ten dotyczy także informacji w internecie.


NOWE PRAWO

Wszystkie pisma i zamówienia handlowe składane przez spółki w formie papierowej i elektronicznej, a także informacje udostępniane na stronach internetowych spółki powinny zawierać dodatkowo informacje dotyczące wysokości jej kapitału zakładowego i numeru identyfikacji podatkowej NIP. Jest to skutek wejścia w życie nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U z 2006 r. nr 208, poz. 1540), która zmieniła także art. 374 kodeksu spółek handlowych.Przedsiębiorstwa muszą podawać nie tylko informacje dotyczące wysokości samego kapitału zakładowego, ale i wysokość wpłaconych udziałów.- Sam kapitał zakładowy jest kwotą abstrakcyjną, deklarowaną. Może zdarzyć się, że kapitał zakładowy spółki wynosi 10 mln zł, a wartość wniesionych udziałów to zaledwie jedna piąta tej sumy. Podanie obu tych sum jest ważne z punktu widzenia wiarygodności przedsiębiorstwa - wyjaśnia prof. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.Spółki muszą więc zmieniać dane zawarte na swoim papierze firmowym w miarę stopniowego pokrywania wkładów.


Nowelizacja wprowadziła także kary pieniężne dla członków zarządów spółek, które będą uchylać się od ujawniania wymaganych danych. Jeżeli oferty lub inne oświadczenia składane w imieniu spółki będą niepełne, podlegają oni grzywnie do 10. tys. złotych.Adam Makosz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK