| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inspektorzy sprawdzą hipermarkety

Inspektorzy sprawdzą hipermarkety

PIP rozpoczyna intensywne przedświąteczne kontrole przestrzegania prawa pracy w handlu. Szczególnemu nadzorowi poddane będą super- i hipermarkety.


Z doświadczeń PIP wynika, że w okresie przedświątecznym dochodzi do nagminnego naruszania przez pracodawców przepisów dotyczących prowadzenia ewidencji czasu pracy. Inspektorzy będą sprawdzać, czy osiąganie wysokich obrotów w handlu nie idzie w parze z naruszaniem praw pracowniczych. PIP liczy, że wiele nieprawidowości zostanie ujawnionych dzięki pomocy pracowników, którzy pracują u pracodawców łamiących prawo. Nie zostanie jednak uruchomiona oddzielna infolinia w celu zgłaszania nieprawidowości i przypadków naruszania prawa pracy.


- Obecnie wystarczy system kontaktowania się okręgowych i terenowych placówek inspekcji pracy z pracownikami. Wystarczy przekazać nawet anonimową informację, by inspekcja zbadała sprawę - mówi Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.


Inspektorzy będą pracować w rytmie funkcjonowania placówek handlowych. Kontrole będą prowadzone popołudniami i nocą, a nie tylko w godzinach 8-16. Do przedświątecznych kontroli skierowani zostaną inspektorzy specjalizujący się w przepisach o czasie pracy i bhp.


Pracodawcy, którzy naruszają prawo, mogą spodziewać się najwyższych sankcji przewidzianych prawem. Maksymalna wysokość mandatu wystawionego przez inspektora może wynosić tysiąc złotych. Jeżeli wniosek o ukaranie trafi do sądu, pracodawca może zapłacić 5 tys. zł. Zdaniem PIP wysokość kar nie robi wrażenia na części pracodawców, którzy często wliczają je w koszty prowadzonej działalności. Dlatego inspekcja z niecierpliwością czeka na uchwalenie przez Sejm zgłoszonej przez Prezydenta RP nowej ustawy o PIP, która przewiduje znacznie wyższe od obecnych kary dla nieuczciwych pracodawców.

Tomasz Zalewski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »