| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inspektorzy sprawdzą hipermarkety

Inspektorzy sprawdzą hipermarkety

PIP rozpoczyna intensywne przedświąteczne kontrole przestrzegania prawa pracy w handlu. Szczególnemu nadzorowi poddane będą super- i hipermarkety.


Z doświadczeń PIP wynika, że w okresie przedświątecznym dochodzi do nagminnego naruszania przez pracodawców przepisów dotyczących prowadzenia ewidencji czasu pracy. Inspektorzy będą sprawdzać, czy osiąganie wysokich obrotów w handlu nie idzie w parze z naruszaniem praw pracowniczych. PIP liczy, że wiele nieprawidowości zostanie ujawnionych dzięki pomocy pracowników, którzy pracują u pracodawców łamiących prawo. Nie zostanie jednak uruchomiona oddzielna infolinia w celu zgłaszania nieprawidowości i przypadków naruszania prawa pracy.


- Obecnie wystarczy system kontaktowania się okręgowych i terenowych placówek inspekcji pracy z pracownikami. Wystarczy przekazać nawet anonimową informację, by inspekcja zbadała sprawę - mówi Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.


Inspektorzy będą pracować w rytmie funkcjonowania placówek handlowych. Kontrole będą prowadzone popołudniami i nocą, a nie tylko w godzinach 8-16. Do przedświątecznych kontroli skierowani zostaną inspektorzy specjalizujący się w przepisach o czasie pracy i bhp.


Pracodawcy, którzy naruszają prawo, mogą spodziewać się najwyższych sankcji przewidzianych prawem. Maksymalna wysokość mandatu wystawionego przez inspektora może wynosić tysiąc złotych. Jeżeli wniosek o ukaranie trafi do sądu, pracodawca może zapłacić 5 tys. zł. Zdaniem PIP wysokość kar nie robi wrażenia na części pracodawców, którzy często wliczają je w koszty prowadzonej działalności. Dlatego inspekcja z niecierpliwością czeka na uchwalenie przez Sejm zgłoszonej przez Prezydenta RP nowej ustawy o PIP, która przewiduje znacznie wyższe od obecnych kary dla nieuczciwych pracodawców.

Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK