| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia nie chce podatku kapitałowego

Unia nie chce podatku kapitałowego

Komisja Europejska proponuje likwidację do 2010 roku podatku kapitałowego. Zdaniem Komisji, jest o­n przeszkodą dla rozwoju spółek europejskich. W Polsce nie jest bardzo dotkliwy.Komisja Europejska uważa, że podatek kapitałowy powinien zostać zlikwidowany stopniowo, w dwóch etapach. W 2008 roku maksymalna stawka podatku powinna wynieść 0,5 proc., a w 2010 roku powinien on zostać definitywnie zniesiony, przy jednoczesnym wprowadzeniu zakazu ustalania podobnych podatków. Obecnie podatek kapitałowy obowiązuje tylko w siedmiu krajach Unii Europejskiej, w Hiszpanii, Grecji, Luksemburgu, Portugalii, Austrii, na Cyprze i w Polsce.

– W Polsce podatek od kapitału nakłada ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych – jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowane 0,5 proc. stawką jest wniesienie kapitału do spółki, podwyższenie kapitału czy dopłaty wnoszone przez wspólnika.

– Od 1 stycznia 2007 r. opodatkowane będzie także udzielenie pożyczki spółce przez jej wspólników – mówi Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Według komisji podatek kapitałowy ogranicza możliwości rozwoju spółek europejskich. Zdaniem ekspertów, dla większości polskich przedsiębiorców nie jest on jednak dolegliwy.

0,5 proc. powinna wynieść w 2008 roku – zdaniem Komisji Europejskiej – maksymalna stawka podatku kapitałowego


– W dużej części przypadków podatek ten nie jest wysoki. W sytuacji założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale zakładowym 50 tys. zł trzeba zapłacić 250 zł podatku. Kwoty podatku stają się jednak znaczne, gdy kapitał spółki jest wysoki, np. w przypadku wnoszenia aportem przedsiębiorstwa lub składników majątkowych o znacznej wartości – zwraca uwagę Justyna Bauta-Szostak.

Podstawę dla nakładania przez kraje Wspólnoty podatku kapitałowego stanowi dyrektywa 69/335/EEC z 1969 roku w sprawie podatków pośrednich od gromadzonego kapitału. Miała ona na celu harmonizację podatków dotyczących podwyższania kapitału i zapobieganie nakładaniu podobnych podatków.

Maksymalna ustalona w dyrektywie stawka podatku wynosi 1 proc. Państwa UE stopniowo odchodzą od jego stosowania.


Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK