| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia nie chce podatku kapitałowego

Unia nie chce podatku kapitałowego

Komisja Europejska proponuje likwidację do 2010 roku podatku kapitałowego. Zdaniem Komisji, jest o­n przeszkodą dla rozwoju spółek europejskich. W Polsce nie jest bardzo dotkliwy.Komisja Europejska uważa, że podatek kapitałowy powinien zostać zlikwidowany stopniowo, w dwóch etapach. W 2008 roku maksymalna stawka podatku powinna wynieść 0,5 proc., a w 2010 roku powinien on zostać definitywnie zniesiony, przy jednoczesnym wprowadzeniu zakazu ustalania podobnych podatków. Obecnie podatek kapitałowy obowiązuje tylko w siedmiu krajach Unii Europejskiej, w Hiszpanii, Grecji, Luksemburgu, Portugalii, Austrii, na Cyprze i w Polsce.

– W Polsce podatek od kapitału nakłada ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych – jest to podatek od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowane 0,5 proc. stawką jest wniesienie kapitału do spółki, podwyższenie kapitału czy dopłaty wnoszone przez wspólnika.

– Od 1 stycznia 2007 r. opodatkowane będzie także udzielenie pożyczki spółce przez jej wspólników – mówi Justyna Bauta-Szostak, radca prawny i doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Według komisji podatek kapitałowy ogranicza możliwości rozwoju spółek europejskich. Zdaniem ekspertów, dla większości polskich przedsiębiorców nie jest on jednak dolegliwy.

0,5 proc. powinna wynieść w 2008 roku – zdaniem Komisji Europejskiej – maksymalna stawka podatku kapitałowego


– W dużej części przypadków podatek ten nie jest wysoki. W sytuacji założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o kapitale zakładowym 50 tys. zł trzeba zapłacić 250 zł podatku. Kwoty podatku stają się jednak znaczne, gdy kapitał spółki jest wysoki, np. w przypadku wnoszenia aportem przedsiębiorstwa lub składników majątkowych o znacznej wartości – zwraca uwagę Justyna Bauta-Szostak.

Podstawę dla nakładania przez kraje Wspólnoty podatku kapitałowego stanowi dyrektywa 69/335/EEC z 1969 roku w sprawie podatków pośrednich od gromadzonego kapitału. Miała ona na celu harmonizację podatków dotyczących podwyższania kapitału i zapobieganie nakładaniu podobnych podatków.

Maksymalna ustalona w dyrektywie stawka podatku wynosi 1 proc. Państwa UE stopniowo odchodzą od jego stosowania.


Marcin Musiał

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Maziarz

Adwokat w UK (solicitor)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »