| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W Sejmie są projekty zakazu handlu w niedziele

W Sejmie są projekty zakazu handlu w niedziele

Trwają prace nad dwoma poselskimi projektami ustaw o handlu w supermarketach. Samoobrona wniosła projekt ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, natomiast LPR projekt ustawy o zmianie kodeksu pracy, w którym zostałaby uregulowana praca w niedziele i święta.Praca w niedziele i święta byłaby dozwolona m.in. w sklepach sprzedających wyłącznie żywność oraz artykuły pierwszej potrzeby, zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników. Mogłaby być wykonywana wyłącznie wówczas, gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie już w momencie jej podejmowania. Pracownik mógłby jednak odmówić pracy na przykład wówczas, gdyby wykonywanie jej można było przenieść na następny dzień powszedni.

Zaproponowano, aby pracownik zatrudniony w sklepie w niedzielę lub w święto miał prawo do dodatkowego wynagrodzenia oraz do innego dnia wolnego od pracy w ciągu 6 dni przed lub po, natomiast za pracę w święto do wolnego dnia w ciągu okresu rozliczeniowego.

Z kolei projekt o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych określa zasady i tryb wydawania zezwoleń na ich tworzenie. Chodzi o sklepy, których powierzchnia sprzedaży przekracza 400 mkw. Zaproponowano, aby na wniosek przedsiębiorcy wydawał je wójt, burmistrz albo prezydent miasta na podstawie uchwały właściwej rady gminy lub miasta. Gdyby powierzchnia sprzedaży w sklepie miała przekraczać 2000 mkw., to wymagana byłaby jeszcze pozytywna uchwała rady właściwego sejmiku wojewódzkiego.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK