| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łatwiej będzie rozliczyć płatności

Łatwiej będzie rozliczyć płatności

Od 2007 roku zacznie obowiązywać nowa interpretacja sprawozdawczości finansowej. Dzięki niej będzie mniej problemów przy rozliczaniu płatności.Komitet ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej wydał kolejną interpretację – KIMSF nr 11 Wydanie akcji w ramach grupy i transakcje w nabytych akcjach własnych. Interpretacja ta będzie obowiązywała jednostki podlegające Międzynarodowym Standardom Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) dla okresów rocznych rozpoczynających się po 1 marca 2007 r. lub później. Nowa interpretacja nie została jednak przyjęta jeszcze do stosowania w Unii Europejskiej.

Akcje jako płatność

Według Joanny Frykowskiej, menedżera w dziale audytu Ernst & Young, z punktu widzenia polskich spółek KIMSF 11 jest jedną z ważniejszych interpretacji, opublikowanych po 1 stycznia tego roku.

– Nakazuje ona między innymi identyfikowanie transakcji, w których spółka dominująca przekazuje pracownikom spółki zależnej swoje własne akcje – twierdzi nasza rozmówczyni.

Sposób ujęcia

Joanna Frykowska dodaje, że jeśli w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy taka transakcja będzie ujęta w kapitale jak transakcja rozliczana w akcjach (zgodnie z MSSF nr 2 Płatności rozliczane w akcjach), w swoim sprawozdaniu finansowym spółka zależna dokonuje podobnego ujęcia. Oznacza to, że również obciążając wynik finansowy.

Przypomnijmy, że Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 2 dotyczy również interpretacja KIMSF 8. Interpretacja precyzuje, że standard Płatności rozliczane w akcjach dotyczy również operacji wydania akcji własnych, w sytuacji gdy nie można precyzyjnie określić, co spółka otrzymała w zamian.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »