| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Studenckie firmy na uczelniach

Studenckie firmy na uczelniach

Pracodawcy, którzy zatrudnią absolwentów na co najmniej dwa lata w pełnym wymiarze czasu pracy, otrzymają zwrot kosztów ich składki emerytalnej, rentowej i wypadkowej.Trzeba wprowadzić program – nauka pracy, który umożliwi absolwentom nabycie m.in. wzorców organizacyjnych, gospodarczych i prawnych związanych z wykonywaniem pracy – uważają senatorowie. Wczoraj rozpoczęli pracę nad własnym projektem ustawy o nauce, pracy i promocji zatrudnienia oraz przedsiębiorczości młodzieży.

– Chcemy, by absolwenci mogli nabywać doświadczenie w firmach przez co najmniej dwa lata w pełnym wymiarze czasu pracy i otrzymywali za to pensję nie mniejszą niż wynagrodzenie minimalne – podkreślał senator Adam Biela, sprawozdawca projektu.

Projekt zakłada również preferencje dla pracodawców, którzy zdecydują się na zatrudnienie absolwenta. Za pierwszy rok pracy takiej osoby w ich firmie otrzymają zwrot 100 proc. kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe. Za drugi rok ich zatrudnienia otrzymają refundację:
• 75 proc. kwoty wspomnianych składek opłaconych za zatrudnionego przez pracodawcę w okresie pierwszych sześciu miesięcy zatrudnienia,
• 50 proc. kwoty składek opłaconych w trakcie kolejnych sześciu miesięcy pracy uczestnika programu.

– Jeżeli jednak pracodawca bez uzasadnionej przyczyny rozwiąże umowę o pracę z absolwentem przed upływem 24 miesiąca zatrudnienia, będzie musiał zwrócić otrzymane pieniądze z tytuły zwrotu opłaconych składek – podkreśla Adam Biela.

Projekt ustawy zakłada, że minister właściwy do spraw edukacji i szkolnictwa wyższego będzie musiał (w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie projektowanych rozwiązań) na wszystkich kierunkach studiów i we wszystkich typach uczelni wprowadzić przedmiot o nazwie kariera zawodowa i przedsiębiorczość. Co więcej, szkoła wyższa będzie mogła utworzyć firmę studencką jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która będzie formą kształcenia przedsiębiorczości na każdym kierunku studiów.


Izabela Rakowska-Boroń

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »