REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikroprzedsiębiorstwo w sferze biznesowej

REKLAMA

Przedsiębiorcy narzekają, że banki nie traktują ich po partnersku. Sytuacja ta ulega zmianie na lepsze. Prowadzenie mikrofirmy ma wiele zalet, z których najważniejszą wydaje się niezależność i szansa na samorealizację.



Satysfakcję daje nie tylko ewentualny sukces, ale również długoletnie utrzymywanie się na trudnym i wymagającym rynku. Dla wielu badanych prowadzenie własnej firmy to nie tyle wybór, co raczej obowiązek. Związane jest to z sytuacją na rynku pracy i problemami ze znalezieniem zatrudnienia. Samozatrudnienie jest traktowane przede wszystkim jako danie sobie samemu pracy niż prowadzenie własnego biznesu. Wśród największych problemów, związanych z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, wymieniane są jej wysokie koszty (podatki i inne obciążenia). Przedsiębiorcy nie czują również wsparcia ze strony urzędów.

Przedsiębiorcy nie czują się partnerami we współpracy z bankami. Często posiadają oni w banku jedynie rachunek bieżący. Wykonują za jego pomocą przelewy (przede wszystkim na rachunek ZUS i do urzędu skarbowego). Na innego rodzaju usługi nie mogę liczyć. Banki nie są, w ich mniemaniu, elastyczne i nie pomagają im w trudnych momentach prowadzenia działalności gospodarczej. Karty kredytowe oraz inne usługi kredytowe są bardzo często nieosiągalne dla mikroprzedsiębiorstw. Banki wymagają prowadzenia działalności od minimum 12 miesięcy, natomiast w przypadku kredytów – zabezpieczeń, których małe firmy zwykle nie posiadają. Dlatego też (przynajmniej w pierwszym okresie prowadzenia działalności) mikroprzedsiębiorcy muszą liczyć przede wszystkim na środki własne.

– Zaczyna się to powoli zmieniać i coraz więcej banków zmniejsza wymóg prowadzenia działalności do 6 miesięcy lub w ogóle z niego rezygnuje, na rzecz indywidualnej oceny kredytowej przedsiębiorcy. Nowym trendem staje się też rozpatrywanie dotychczasowej historii klienta firmowego jako osoby fizycznej. To istotne novum, które może dużo zmienić na rynku. Banki dochodzą bowiem do wniosku, że brak elastyczności w niektórych przypadkach ogranicza ich zyski – twierdzi Michał Macierzyński analityk Bankier. pl.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą są również zainteresowane otrzymaniem unijnych dotacji. Problemem jest jednak konieczność posiadania środków własnych na realizację przedsięwzięcia oraz trudności stwarzane przez urzędników. Wielu z nich niechętnie patrzy na możliwość otrzymania pieniędzy przez przedsiębiorców. Sporo trudności sprawia przedsiębiorcom również zgromadzenie wymaganej, przy unijnych dotacjach, dokumentów. Sytuacja jest łatwiejsza w przypadku korzystania przez firmę z kredytu bankowego, gdyż część wymaganej (do uzyskania dotacji) dokumentacji pokrywa się z tym czego wymaga bank.

Badanie wykonał Ipsos na zlecenie mBanku

Iwona Jabłońska

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA