| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do 40 mln złotych na nowe miejsca pracy

Do 40 mln złotych na nowe miejsca pracy

Mali i średni przedsiębiorcy, będący dłużnikami skarbu państwa z tytułu wykonywania umów poręczenia lub gwarancji, mogą liczyć na finansową pomoc państwa w restrukturyzacji firm. Łączna kwota pomocy nie może przekraczać 10 mln euro.Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 7 listopada 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórym przedsiębiorcom, będącym dłużnikami skarbu państwa z tytułu wykonywania umów poręczenia lub gwarancji, pomocy na restrukturyzację (Dz.U. nr 214, poz. 1570). Rozporządzenie dotyczy firm, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej i nie należą do grup kapitałowych. Przedsiębiorcy ubiegający się o przyznanie pomocy będą musieli przygotować plan restrukturyzacyjny. Jego realizacja ma zapewnić odzyskanie przez firmę zdolności do długookresowego konkurowania na rynku. Plan ten będzie przedkładany ministrowi finansów, który podejmie decyzję o udzieleniu poręczenia lub gwarancji w formie uchwały Rady Ministrów.

Konieczne środki własne

Warunkiem otrzymania pomocy będzie zaangażowanie środków własnych w finansowanie kosztów restrukturyzacji. W przypadku małego przedsiębiorcy nie może to być mniej niż 25 proc., a w przypadku średniego – nie mniej niż 40 proc. Łączna kwota udzielonej przez państwo pomocy nie może przekraczać równowartości 10 mln euro.

Pomocy nie otrzyma także ta firma, która restrukturyzację ograniczy jedynie do poprawy sytuacji finansowej lub gdy uzyskane środki przeznaczy na nowe inwestycje.

Pomoc regionalna

Dzisiaj również wchodzą w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 7 listopada 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na restrukturyzację w formie poręczeń i gwarancji oraz w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji oraz tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją w formie poręczeń i gwarancji (Dz.U. nr 214, poz. 1571 i 1572). Pierwsze z nich określa szczegółowe warunki udzielania pomocy dla małych i średnich firm znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Firmy te będą mogły otrzymać pomoc na restrukturyzację w formie poręczeń i gwarancji udzielanych przez skarb państwa oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Udzielenie pomocy nie będzie wymagało zgody Komisji Europejskiej, chyba że jej wysokość przekroczy równowartość 10 mln euro. Aby otrzymać pomoc, przedsiębiorca będzie musiał m.in. przedstawić plan restrukturyzacji firmy, udowodnić, że znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej.

Maksimum 10 mln euro

Warunkiem otrzymania pomocy będzie również zaangażowanie w finansowanie kosztów restrukturyzacji środków własnych. Podobnie jak w przypadku pomocy z tytułu wykonywania umów poręczenia lub gwarancji, w przypadku małego przedsiębiorcy nie może to być mniej niż 25 proc., a w przypadku średniego – nie mniej niż 40 proc. Łączna kwota udzielonej pomocy nie może przekraczać równowartości 10 mln euro.

Pomoc regionalna będzie udzielana przedsiębiorcom przez skarb państwa i Bank Gospodarstwa Krajowego w formie poręczeń i gwarancji. Warunkiem jej przyznania będzie pokrycie przez przedsiębiorcę 25 proc. kosztów inwestycji ze środków własnych oraz utrzymanie inwestycji lub nowo utworzonych miejsc pracy przez minimum 5 lat.


Agnieszka Wyszomirska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK