| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inspektorzy sprawdzą maszyny

Inspektorzy sprawdzą maszyny

Pracodawcy, którzy w ostatnich latach sprowadzili stare maszyny z UE, powinni spodziewać się kontroli PIP. Inspektorzy sprawdzą, czy urządzenia te spełniają wymagane prawem warunki bezpieczeństwa.



Kilka lat temu w krajach UE zaostrzono standardy, jakie muszą spełniać urządzenia mechaniczne używane w firmach. W związku z tym część tego sprzętu trafiła do państw spoza UE, także do Polski. Nasi przedsiębiorcy mieli czas do 2007 roku, by dostosować nabyte urządzenia do wymagań obowiązujących w krajach Wspólnoty.

– Jeżeli stwierdzimy, że linia technologiczna lub urządzenie nie spełnia wymagań bezpieczeństwa bądź nie ma wymaganych atestów, wówczas będziemy wnioskować o jej wyłączenie z produkcji do czasu spełnienia wymaganych prawem standardów – podkreśla Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.

Kontrola maszyn i urządzeń pod kątem spełniania przez nie standardów unijnych to nowy element w planowanych działaniach kontrolnych PIP na 2007 rok. W ramach działań inspekcji sprawdzane będzie także przestrzeganie przepisów dotyczących zatrudniania szczególnie pracowników tymczasowych i sezonowych oraz przestrzegania przepisów o urlopach wypoczynkowych. W dalszym ciągu inspektorzy będą kontrolować przestrzeganie przepisów o czasie pracy i terminowość i wypłacania wynagrodzeń. Kontynuowane mają być kompleksowe kontrole w placówkach handlu detalicznego, w tym w sklepach wielkopowierzchniowych. W przyszłym roku kompleksowe kontrole zostaną przeprowadzone w firmach świadczących podziemne usługi górnicze w kopalniach.

PIP przygotowuje się także do wykonywania nowych zadań, jakie może przynieść nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, chodzi głównie o kontrole legalności zatrudnienia i inne obowiązki, których wykonywanie obecnie należy do kompetencji tzw. policji pracy.

Tomasz Zalewski

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »