| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inspektorzy sprawdzą maszyny

Inspektorzy sprawdzą maszyny

Pracodawcy, którzy w ostatnich latach sprowadzili stare maszyny z UE, powinni spodziewać się kontroli PIP. Inspektorzy sprawdzą, czy urządzenia te spełniają wymagane prawem warunki bezpieczeństwa.Kilka lat temu w krajach UE zaostrzono standardy, jakie muszą spełniać urządzenia mechaniczne używane w firmach. W związku z tym część tego sprzętu trafiła do państw spoza UE, także do Polski. Nasi przedsiębiorcy mieli czas do 2007 roku, by dostosować nabyte urządzenia do wymagań obowiązujących w krajach Wspólnoty.

– Jeżeli stwierdzimy, że linia technologiczna lub urządzenie nie spełnia wymagań bezpieczeństwa bądź nie ma wymaganych atestów, wówczas będziemy wnioskować o jej wyłączenie z produkcji do czasu spełnienia wymaganych prawem standardów – podkreśla Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.

Kontrola maszyn i urządzeń pod kątem spełniania przez nie standardów unijnych to nowy element w planowanych działaniach kontrolnych PIP na 2007 rok. W ramach działań inspekcji sprawdzane będzie także przestrzeganie przepisów dotyczących zatrudniania szczególnie pracowników tymczasowych i sezonowych oraz przestrzegania przepisów o urlopach wypoczynkowych. W dalszym ciągu inspektorzy będą kontrolować przestrzeganie przepisów o czasie pracy i terminowość i wypłacania wynagrodzeń. Kontynuowane mają być kompleksowe kontrole w placówkach handlu detalicznego, w tym w sklepach wielkopowierzchniowych. W przyszłym roku kompleksowe kontrole zostaną przeprowadzone w firmach świadczących podziemne usługi górnicze w kopalniach.

PIP przygotowuje się także do wykonywania nowych zadań, jakie może przynieść nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, chodzi głównie o kontrole legalności zatrudnienia i inne obowiązki, których wykonywanie obecnie należy do kompetencji tzw. policji pracy.

Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK