| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe deklaracje od 2007 roku

Nowe deklaracje od 2007 roku

Minister finansów określił wzory deklaracji, jakie będzie trzeba składać od przyszłego roku w podatku od czynności cywilnoprawnych.Nowelizacją z 16 listopada 2006 r. wprowadzono m.in. zmiany w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 41, poz. 399 z późn. zm.) mające na celu uproszczenie zasad poboru podatku, polegające w szczególności na zniesieniu zasady solidarnej odpowiedzialności stron czynności cywilnoprawnej za zapłatę podatku. W myśl tych przepisów obowiązek składania deklaracji będzie ciążył wyłącznie na tej stronie czynności, która w ustawie została wskazana jako podatnik.

Ponadto w ustawie tej zmianie uległ zakres obowiązków płatników, a mianowicie zastąpiono obowiązek przesyłania organom podatkowym kopii rejestru obowiązkiem przesyłania informacji o podatku należnym poszczególnym gminom.

W związku z tymi zmianami minister finansów opublikował projekt rozporządzenia w sprawie pobierania i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych, w którym określono: wzory deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych – o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika; szczegółowy sposób pobierania i zwrotu podatku, w tym czynności związane z poborem podatku i zakres udzielania przez płatnika pouczeń podatnikowi oraz treść rejestru podatku; sposób sporządzenia informacji o kwocie podatku pobranego przez płatnika należnego poszczególnym gminom.

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2007 r.


WZORY DEKLARACJI
W projekcie rozporządzenia określono następujące wzory deklaracji:
PCC-2 Deklaracja o wysokości pobranego i wpłaconego podatku przez płatnika,
PCC-3 Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych,
PCC-3/A Informacja o pozostałych podatnikach.


Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »