| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ETS. 18 stycznia zapadnie wyrok

ETS. 18 stycznia zapadnie wyrok

Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosi 18 stycznia 2007 r. wyrok w sprawie zgodności z prawem wspólnotowym polskiej akcyzy na samochody używane sprowadzane do Polski z innych państw UE po 1 maja 2004 r.Zgodnie z harmonogramem prac Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, 18 stycznia Trybunał ma ogłosić wyrok w sprawie polskiej akcyzy – sprawa Maciej Brzeziński przeciwko dyrektorowi Izby Celnej w Warszawie (C-313/05). Już w styczniu 2007 r. polscy podatnicy dowiedzą się, czy będą mogli ubiegać się o zwrot podatku zapłaconego od używanego auta sprowadzonego po 1 maja 2004 r. z innego państwa Wspólnoty do Polski. Gdy ETS uzna polskie regulacje za niezgodne z prawem Unii, będzie to podstawą do ubiegania się o taki zwrot.

Opinię w omawianej sprawie wydała pod koniec września rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Eleanor Sharpston, która uznała, że stosowana w Polsce wysoka akcyza na używane samochody sprowadzane z innych krajów UE jest niezgodna z prawem wspólnotowym. Zdaniem rzecznik polskie prawo dyskryminuje osoby sprowadzające używane samochody, bowiem wysokość akcyzy jest uzależniona od wieku auta i może sięgnąć 65 proc. w przypadku pojazdów siedmio- i ośmioletnich. Auta sprowadzane są wyżej opodatkowane i droższe od samochodów już zarejestrowanych w kraju. Jest wysoce prawdopodobne, że wyrok będzie miał podobną treść.

Jeśli ETS wyda wyrok zgodny z opinią rzecznika, polski rząd będzie musiał zwracać pieniądze podatnikom. Wyrok ten będzie dotyczył tylko samochodów, które w momencie sprowadzenia miały powyżej dwóch lat, i tych, których deklarowana wartość (cena nabycia) była na realnym poziomie – tylko w takich przypadkach dochodziło do dyskryminacji.

Od 1 grudnia polska akcyza nie zależy już od wieku samochodu.


Ewa Matyszewska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »