| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ETS. Filmy w hotelach pod ochroną praw autorskich

ETS. Filmy w hotelach pod ochroną praw autorskich

Rozprowadzanie sygnału za pomocą odbiorników telewizyjnych przez podmiot świadczący usługi hotelarskie na rzecz klientów przebywających w hotelu chronione jest prawem autorskim.Trybunał stwierdził, że pojęcie publicznego udostępniania należy rozumieć szeroko, aby osiągnąć podstawowy cel Dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym (Dz.U. L 167, str. 10). Celem tym jest zagwarantowanie wysokiego poziomu ochrony między innymi autorów, umożliwiającego im otrzymanie stosownego wynagrodzenia za korzystanie z ich utworów, polegające w szczególności na ich publicznym udostępnianiu.

ETS podkreślił również, że o ile jednak samo dostarczanie urządzeń nie jest udostępnieniem w rozumieniu dyrektywy, instalacja tych urządzeń może czynić technicznie możliwym publiczny dostęp do utworów nadawanych drogą radiowo-telewizyjną. Dlatego też, jeśli za pomocą zainstalowanych odbiorników telewizyjnych podmiot świadczący usługi hotelarskie rozprowadza sygnał na rzecz swoich klientów zajmujących pokoje hotelowe lub znajdujących się w dowolnym miejscu na terenie obiektu hotelarskiego, mamy do czynienia z publicznym udostępnieniem, niezależnie od wykorzystanej techniki przekazu sygnału.

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 7 grudnia 2006 r. w sprawie Sociedad General de Autores y Editores de Espana (SGAE) / Rafael Hoteles SA (C-306/05)


Tomasz Pietryga

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »