| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WSA. Znak towarowy - nie zawsze prawo wygasa

WSA. Znak towarowy - nie zawsze prawo wygasa

Prawo z rejestracji znaku towarowego nie wygasa w sytuacji, gdy przedsiębiorca poszukuje kontrahentów i przez pewien czas go nie używa - orzekł sąd administracyjny.Elżbieta N. wystąpiła do Urzędu Patentowego z wnioskiem o uznanie za wygasłe prawa z rejestracji znaku towarowego. Prawo to zostało zarejestrowane na rzecz niemieckiego przedsiębiorstwa, zajmującego się dystrybucją artykułów pościelowych. Wnioskodawczyni podnosiła, że uprawniony nie używał zarejestrowanego znaku towarowego. Decyzją z dnia 2 marca 2006 r. UP oddalił wniosek.

Elżbieta N. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Powołała się na art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 554). Zgodnie z tym przepisem prawo z rejestracji znaku towarowego nie wygasa, jeżeli uprawniony wykaże, że z usprawiedliwionych powodów nie mógł używać znaku towarowego. Dlatego istnienie bariery popytu nie może być kwalifikowane jako usprawiedliwienie dla nieużywania znaku. Uprawniony nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem UP wnikliwie rozpoznał materiał dowodowy.

WSA w Warszawie podzielił to stanowisko i oddalił skargę. W decyzji UP sąd nie dopatrzył się naruszenia prawa materialnego. Zdaniem sądu nie można w odniesieniu do uprawnionego mówić o pasywności. Spółka wykazała się bowiem starannością w doborze partnerów na polskim rynku, mimo że jej działania zakończyły się niepowodzeniem.

Sygn. akt VI SA /Wa 1616/06


Anna Dyrdowska

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK