| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WSA. Znak towarowy - nie zawsze prawo wygasa

WSA. Znak towarowy - nie zawsze prawo wygasa

Prawo z rejestracji znaku towarowego nie wygasa w sytuacji, gdy przedsiębiorca poszukuje kontrahentów i przez pewien czas go nie używa - orzekł sąd administracyjny.Elżbieta N. wystąpiła do Urzędu Patentowego z wnioskiem o uznanie za wygasłe prawa z rejestracji znaku towarowego. Prawo to zostało zarejestrowane na rzecz niemieckiego przedsiębiorstwa, zajmującego się dystrybucją artykułów pościelowych. Wnioskodawczyni podnosiła, że uprawniony nie używał zarejestrowanego znaku towarowego. Decyzją z dnia 2 marca 2006 r. UP oddalił wniosek.

Elżbieta N. wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Powołała się na art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 88, poz. 554). Zgodnie z tym przepisem prawo z rejestracji znaku towarowego nie wygasa, jeżeli uprawniony wykaże, że z usprawiedliwionych powodów nie mógł używać znaku towarowego. Dlatego istnienie bariery popytu nie może być kwalifikowane jako usprawiedliwienie dla nieużywania znaku. Uprawniony nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem UP wnikliwie rozpoznał materiał dowodowy.

WSA w Warszawie podzielił to stanowisko i oddalił skargę. W decyzji UP sąd nie dopatrzył się naruszenia prawa materialnego. Zdaniem sądu nie można w odniesieniu do uprawnionego mówić o pasywności. Spółka wykazała się bowiem starannością w doborze partnerów na polskim rynku, mimo że jej działania zakończyły się niepowodzeniem.

Sygn. akt VI SA /Wa 1616/06


Anna Dyrdowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK