| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowe dotacje dla firm, bo rząd by nie zdążył

Nowe dotacje dla firm, bo rząd by nie zdążył

Polskie firmy mogą liczyć na dodatkowe 157 mln zł dotacji unijnych. Wszystko dzięki państwowym projektom informatycznym, które ciągną się niemiłosiernieWe wtorek Komitet Monitorujący (sprawdza, jak wydawane są pieniądze z UE, składa się z przedstawicieli rządu, ekspertów, samorządowców) zdecydował, że przesunie znaczną część pieniędzy z dużych państwowych projektów informatycznych na dotacje dla przedsiębiorców. Dlaczego?

- Projekty informatyczne nie szły najlepiej i mieliśmy uzasadnione obawy, że część pieniędzy przeznaczonych na informatyzację administracji trzeba będzie zwrócić do Brukseli - mówi "Gazecie" Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Cała operacja przesunięcia dotyczy Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw" (SPO WKP), z którego dziś większość pieniędzy idzie na wsparcie dla firm. To też jeden z programów, w którym pieniądze są wydawane błyskawicznie.

Przedsiębiorcy będą na pewno zadowoleni. - Będzie można dofinansować około 400 projektów w ramach działania 2.3 w SPO WKP - mówi Nowakowski. W ten sposób finansowane są inwestycje małych i średnich firm - zakup maszyn, budowa hal itd.

W ramach tego działania firmy złożyły wnioski na sumę, która wielokrotnie przekraczała to, co można było pozyskać z Unii. Przedsiębiorcy skarżyli się, że pieniędzy jest za mało, powstała rezerwowa lista 400 inwestycji, które są dobrze ocenione, ale zabrakło na nie pieniędzy. Teraz te projekty będą mogły liczyć na dofinansowanie.

Gorzej z informatyzacją. Spóźniają się ważne państwowe projekty systemów informatycznych, m.in. projekt e-podatków. Odpowiada za niego Ministerstwo Finansów. Z e-podatków na dotacje dla firm pójdzie ponad 75 mln zł. 30 mln zł będzie zabrane z projektu PESEL 2 (odpowiada za niego MSWiA), czyli budowy nowoczesnej bazy danych o obywatelach. Szybko nie ruszy też projekt jednego okienka do obsługi przedsiębiorców.

- Opóźnienia w projektach informatycznych prowadzonych przez administrację wynikają m.in. z tego, że to duże, skomplikowane projekty. Przetargi na nie nie są łatwe, były powtarzane - mówi Mariusz Wielec z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Ale to nie znaczy, że projekty będą zawieszone. Dofinansowanie PESEL 2 czy e-podatków będzie na pewno, ale w następnej perspektywie finansowej - dodaje Wielec. Te projekty mają trafić na listę projektów priorytetowych (nie będą musiały startować w konkursach) w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna gospodarka".


Maciej Kuźmicz

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK