| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej pieniędzy na ochronę środowiska

Więcej pieniędzy na ochronę środowiska

Polska otrzyma 1,2 mld zł od Szwajcarii w ramach wsparcia na projekty z sektorów infrastruktury, ochrony środowiska oraz rozwoju społecznego. Projekty będą współfinansowane w wysokości 60 proc. dla inwestycji prywatnych i 85 proc. dla sektora państwowego.Szwajcarzy zadecydowali w referendum, że udzielą pomocy finansowej 10 nowym krajom Unii Europejskiej. Dotacja, w kwocie 632 mln euro, będzie przeznaczona na tzw. zmniejszenie gospodarczych i społecznych różnic w rozszerzonej UE. Polska będzie największym beneficjentem, gdyż dostanie około 50 proc. kwoty, jaką Szwajcara przeznaczyła na tego rodzaju wsparcie.

– Pomoc ta wynika z umów, jakie Szwajcaria ma podpisane z Unią – mówi Nicolas Descoeudres, I sekretarz ambasady Szwajcarii. Na podział tych środków wpływ miały takie czynniki, jak liczba mieszkańców danego państwa czy wysokość produktu krajowego brutto. Z tych pieniędzy mają być finansowane projekty obejmujące między innymi bezpieczeństwo, reformę administracji czy modernizację sądownictwa. Wśród wspieranych sektorów znalazły się także infrastruktura i środowisko, a w szczególności modernizacja energetyczna oraz redukcja emisji spalin.

Obszarów, które mają być finansowane w ramach wsparcia, jest znacznie więcej. Dziś nie wiadomo jeszcze, z jakich dokładnie skorzysta Polska.

– Sprawa ta będzie przedmiotem negocjacji między rządem Polski a Szwajcarią. Rozpoczną się one na początku 2007 roku i powinny się zakończyć przed jego końcem – mówi Nicolas Descoeudres.

Procedury pozyskiwania tych środków mają wyglądać podobnie jak w przypadku funduszy unijnych.

– O pieniądze będzie mógł ubiegać się każdy, kto ma dobry pomysł. Wnioski będzie można składać do ministerstwa rozwoju regionalnego, a rozpatrywać je będą Szwajcarzy – tłumaczy Nicolas Descoeudres. Dodaje, że zaakceptowane projekty będą współfinansowane w wysokości 60 proc. dla sektora prywatnego i 85 proc. dla sektora państwowego.

– Niewykluczone, że te pieniądze wesprą kilka bardzo drogich inwestycji, np. w zakresie energii wiatrowej – ocenia I sekretarz ambasady Szwajcarii.

Pieniądze przeznaczone są na 5 lat, od chwili podpisania porozumienia, z możliwością ich wydatkowania przez 10 lat.


Łukasz Kuligowski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »