| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Audyt użyteczny w biznesie i instytucjach państwowych

Audyt użyteczny w biznesie i instytucjach państwowych

Doświadczenia zdobyte przez audytorów wewnętrznych w instytucjach państwowych, mogą okazać się przydatne również w prywatnych firmach.Firmy planujące zatrudnić audytorów wewnętrznych mają niekiedy wątpliwości, czy osoba, która sprawdziła się w sektorze finansów publicznych, równie dobrze poradzi sobie z zadaniami w prywatnej firmie lub banku. Eksperci jednak nie mają żadnych wątpliwości.

Jak wyjaśnia Maciej Klukowski z Katedry Zarządzania i Finansów SGH, zakres pracy audytora w sferze jednostek sektora finansów publicznych (jsfp) nie ogranicza się jedynie do badania działalności podmiotu, ale również jego otoczenia i jednostek współpracujących. Posiada zatem kontakt z podmiotami prywatnymi i sposobem ich funkcjonowania.

– Ma to znaczenie dla lepszego zrozumienia mechanizmów działających w organizacji i powiązań podstawowej działalności z otoczeniem zewnętrznym – dodaje nasz rozmówca.

Twierdzi też, że audytor wykorzystuje w pracy standardy polskie i międzynarodowe, przez co warsztat jego pracy nie zależy od miejsca wykonywania zawodu. Zdaniem eksperta, osoba posiadająca uprawnienia audytora wewnętrznego w jsfp, w ramach posiadanej wiedzy, może pełnić obowiązki audytora w sferze prywatnej. Ważne, aby miała już doświadczenie w swojej pracy.

Natomiast Krzysztof Klimczak, prezes Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych Jednostek Sektora Finansów Publicznych, dodaje, że dobre efekty uzyska ten audytor, który zna specyfikę jednostki, jest biegły w metodologii audytu, posiada niezbędne w pracy audytora cechy charakteru – m.in. asertywność, kreatywność, dociekliwość.


Agnieszka Pokojska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK