| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższe składki dla rencistów z firmą

Wyższe składki dla rencistów z firmą

Od 1 stycznia renciści prowadzący firmy będą płacić pełne składki na ubezpieczenie społeczne. Tylko niepełnosprawni posiadający firmy otrzymają zwrot składek z PFRON. Możliwe jest przesunięcie obowiązujących rozwiązań jeszcze o kilka miesięcy w 2007 roku

– To najlepszy sposób, aby osoby faktycznie niezdolne do pracy, dla których praca jest formą rehabilitacji, otrzymały wsparcie od państwa – wyjaśnia Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
– Postulujemy, aby wprowadzić zróżnicowanie dofinansowania do składek. Najlepszym rozwiązaniem byłoby uzależnienie wysokości pomocy od stopnia niepełnosprawności – dodaje.
Pracodawcy podkreślają, że zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.) obecnie obowiązują trzy stopnie niepełnosprawności, które stosuje się do realizacji celów określonych ustawą. Pierwszy z nich nazywany znaczny, dotyczy osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji zdrowotnej. Drugi – to umiarkowany, trzeci zaś to lekki.
– Osoby najbardziej niesprawne nie płaciłyby żadnych składek na ZUS, te w lepszej kondycji już miałyby obowiązek dopłacić ze swojej kieszeni jedną czwartą składek, a te najmniej poszkodowane jeszcze więcej – dodaje Jeremi Mordasewicz.
Zdaniem pracodawców należy wspierać tylko osoby faktycznie chore. W innym przypadku nowe rozwiązania będą wspierać nieuczciwą konkurencję.
– Co innego bowi em pomagać osobie pracującej na wózku w domu przy komputerze, a co innego taksówkarzowi, który ma rentę z tytułu niezdolności do pracy uzyskaną w sposób nie zawsze legalny – dodaje Jeremi Mordasewicz.
130 tys. rencistów prowadzi działalność gospodarcząBożena Wiktorowska
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »