| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Armatorzy nie skorzystają z podatku tonażowego

Armatorzy nie skorzystają z podatku tonażowego

Do 20 stycznia 2007 r. armatorzy, którzy chcą skorzystać z rozliczenia podatkiem tonażowym, powinni złożyć do urzędu skarbowego odpowiednie oświadczenia. Problem w tym, że nie ma rozporządzeń wykonawczych do ustawy.Ustawa o podatku tonażowym (Dz.U. z 2006 r. nr 183, poz. 1353) wchodzi w życie 1 stycznia 2007 r. Armatorzy, którzy chcieliby rozliczać się tym podatkiem, powinni złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednie oświadczenie. Termin mija 20 stycznia. Zgodnie z art. 13 ustawy minister gospodarki morskiej, w porozumieniu z ministrem finansów, ma określić w roz- porządzeniu wzór rocznego zeznania podatkowego oraz oświadczenia. Resort gospodarki morskiej tłumaczy, że nie może wydać rozporządzenia, ponieważ czeka na zatwierdzenie przez Komisję Europejską zasad rozliczania podatku. Nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Adolf Wysocki ze Związku Armatorów Polskich mówi, że jeżeli rozporządzenie nie ukaże się odpowiednio wcześnie, to w nadchodzącym roku nie będzie można skorzystać z podatku tonażowego. Przyznaje, że jak na razie wśród armatorów nie widać zainteresowania nową formą opodatkowania.

Do ustawy o podatku tonażowym brakuje także rozporządzenia ministra finansów. Powinien on w porozumieniu z ministrem gospodarki morskiej określić sposób prowadzenia wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (związanych z działalnością armatora). Ma przy tym kierować się koniecznością prawidłowego określenia, dla celów podatku dochodowego, wartości początkowej środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz stawki amortyzacyjnej. Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów próżno jednak szukać projektu rozporządzenia.

Zgodnie z ustawą o podatku tonażowym, armatorzy mogą wybrać podatek tonażowy zamiast podatku dochodowego. Rząd planuje, że podatek zachęci polskich armatorów do powrotu pod polską banderę.Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK