| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za niepłacenie pensji wpis do rejestru długów

Za niepłacenie pensji wpis do rejestru długów

Tylko przedsiębiorcy mogą sprawdzać w Krajowym Rejestrze Długów, czy inna firma ma niespłacone zobowiązania wobec innych przedsiębiorców. Wkrótce się to zmieni.Przedsiębiorcy mogą zgłaszać do Krajowego Rejestru Długów niezrealizowane w stosunku do nich zobowiązania innych przedsiębiorców – wynika to z ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (Dz.U. nr 50, poz. 424 z późn. zm.).

Tak więc pracodawca, który nie płaci wynagrodzeń swojej załodze, nie może znaleźć się w rejestrze i mimo nierealizowania swoich zobowiązań ma szansę zachować dobrą opinię. W dalszym ciągu na podstawie danych przedstawianych przez rejestr jest wiarygodnym partnerem.

– Uważamy, że poszkodowani pracownicy powinni mieć prawo do umieszczania danych nieuczciwych pracodawców w Krajowym Rejestrze Długów, jeżeli ich roszczenia zostaną potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu pracy – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Do tego, aby także pracownicy mogli wnioskować o umieszczenie w rejestrze pracodawców, którzy nie płacą wynagrodzeń, konieczna jest nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Do Ministerstwa Gospodarki trafiła właśnie propozycja zmian i projekt nowelizacji ustawy przygotowane przez Krajowy Rejestr Długów. Jednak na razie nie wiadomo, czy rząd podejmie tę inicjatywę.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w 2005 roku aż w 58 proc. kontrolowanych zakładów pracy odnotowano przypadki niewypłacania pensji lub jej wypłaty ze znacznym opóźnieniem. Zobowiązania tych firm w stosunku do pracowników wynosiły ponad 89 mln zł.

Jeśli proponowane zmiany zostaną przyjęte, także pracownicy będą mogli kierować wnioski o umieszczenie w rejestrze pracodawców mających zobowiązania wobec zatrudnionych. Z kolei ubiegający się o pracę będą mogli sprawdzić swoich potencjalnych pracodawców, czy realizują zobowiązania w stosunku do innych podmiotów gospodarczych.

Krajowy Rejestr Długów uzyskał już zgodę na udostępnianie konsumentom danych o zadłużonych przedsiębiorstwach. Każdy więc potencjalny pracownik będzie mógł zapytać, czy firma, w której ma zamiar podjąć pracę, nie jest dłużnikiem innej firmy. Prawdopodobnie skorzystanie z takiej usługi będzie płatne. Obecnie przedsiębiorcy wykupują abonamenty, których cena jest uzależniona od okresu, na jaki jest wykupywana usługa. W przypadku osób fizycznych będzie to jednorazowa opłata za dostęp do danych.


58 proc. firm kontrolowanych w 2005 roku zalegało z wypłatami pensji
 

Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK