| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za niepłacenie pensji wpis do rejestru długów

Za niepłacenie pensji wpis do rejestru długów

Tylko przedsiębiorcy mogą sprawdzać w Krajowym Rejestrze Długów, czy inna firma ma niespłacone zobowiązania wobec innych przedsiębiorców. Wkrótce się to zmieni.Przedsiębiorcy mogą zgłaszać do Krajowego Rejestru Długów niezrealizowane w stosunku do nich zobowiązania innych przedsiębiorców – wynika to z ustawy z dnia 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (Dz.U. nr 50, poz. 424 z późn. zm.).

Tak więc pracodawca, który nie płaci wynagrodzeń swojej załodze, nie może znaleźć się w rejestrze i mimo nierealizowania swoich zobowiązań ma szansę zachować dobrą opinię. W dalszym ciągu na podstawie danych przedstawianych przez rejestr jest wiarygodnym partnerem.

– Uważamy, że poszkodowani pracownicy powinni mieć prawo do umieszczania danych nieuczciwych pracodawców w Krajowym Rejestrze Długów, jeżeli ich roszczenia zostaną potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu pracy – mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Do tego, aby także pracownicy mogli wnioskować o umieszczenie w rejestrze pracodawców, którzy nie płacą wynagrodzeń, konieczna jest nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych. Do Ministerstwa Gospodarki trafiła właśnie propozycja zmian i projekt nowelizacji ustawy przygotowane przez Krajowy Rejestr Długów. Jednak na razie nie wiadomo, czy rząd podejmie tę inicjatywę.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w 2005 roku aż w 58 proc. kontrolowanych zakładów pracy odnotowano przypadki niewypłacania pensji lub jej wypłaty ze znacznym opóźnieniem. Zobowiązania tych firm w stosunku do pracowników wynosiły ponad 89 mln zł.

Jeśli proponowane zmiany zostaną przyjęte, także pracownicy będą mogli kierować wnioski o umieszczenie w rejestrze pracodawców mających zobowiązania wobec zatrudnionych. Z kolei ubiegający się o pracę będą mogli sprawdzić swoich potencjalnych pracodawców, czy realizują zobowiązania w stosunku do innych podmiotów gospodarczych.

Krajowy Rejestr Długów uzyskał już zgodę na udostępnianie konsumentom danych o zadłużonych przedsiębiorstwach. Każdy więc potencjalny pracownik będzie mógł zapytać, czy firma, w której ma zamiar podjąć pracę, nie jest dłużnikiem innej firmy. Prawdopodobnie skorzystanie z takiej usługi będzie płatne. Obecnie przedsiębiorcy wykupują abonamenty, których cena jest uzależniona od okresu, na jaki jest wykupywana usługa. W przypadku osób fizycznych będzie to jednorazowa opłata za dostęp do danych.


58 proc. firm kontrolowanych w 2005 roku zalegało z wypłatami pensji
 

Tomasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK