| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi

Co ze Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi

Zwiększenie obszaru specjalnych stref ekonomicznych przyciągnie inwestorów do najsłabiej rozwiniętych regionów Polski. Rozmowa z Anną Strzelecką, Członkiem Zespołu ds. Specjalnych Stref Ekonomicznych w Ernst & YoungNowe przepisy nie usprawnią jednak, wbrew zapowiedziom Ministerstwa Gospodarki, nadzoru właścicielskiego nad Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi i nie pomogą w dynamicznym rozwoju lokalnych grup.■ We wrześniu tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Zwiększono prawie dwukrotnie obszar SSE. Czy przełoży się to na wzrost inwestycji w Polsce?

– Dzięki powiększeniu obszaru stref ma szanse wrosnąć ilość inwestycji w najsłabiej rozwiniętych regionach kraju. Tereny obecnych stref są w istotnej części zagospodarowane. Puste pozostają jedynie nieatrakcyjne działki, którymi nie skusimy inwestorów, nawet oferując znaczne ulgi podatkowe.■ Czy jest realne wzmocnienie lokalnych grup przedsiębiorców o tym samym profilu produkcji?


– W tej chwili znamy już przypadki takiego połączenia, np. grupa przemysłowa Plastikowa Dolina w Tarnowie znajdująca się na terenie krakowskiej strefy ekonomicznej. Uważam, że korzystanie z mechanizmu stref jest zawsze wskazane, jeśli może on przyciągnąć ciekawe rozwiązania biznesowe, do których niewątpliwie klaster należy.■ Nowe przepisy przekazały nadzór właścicielski nad SSE Ministerstwu Gospodarki. Dzięki temu ma się zwiększyć jego skuteczność. Czy rzeczywiście tak będzie?

– Nie sądzę. Same zmiany organizacyjne nie wpłyną na skuteczność nadzoru nad strefami. Do tej pory nadzór właścicielski sprawował resort skarbu państwa i moim zdaniem działał on i tak zaskakująco dobrze jak na polskie warunki. Jest to jedynie zmiana jednostki, a nie rozszerzenie uprawnień.■ Dlaczego opłaca się inwestować w SSE?

– Polska oferuje obecnie jedne z największych ulg podatkowych w Europie. Dodatkowym plusem jest sposób otrzymywania zwolnień podatkowych. Przedsiębiorcy zyskują do nich prawo na mocy zezwolenia na działanie w strefie. Wsparcie jest możliwe nie tylko przy ogromnych przedsięwzięciach. Przedsiębiorca musi jednak wykazać, że jego działalność jest bardzo rozwojowa i ważna dla obszaru, w którym będzie prowadzona. Strefy są bardzo dobrym narzędziem do przyciągania kapitału w te miejsca, gdzie przy normalnych obciążeniach podatkowych mało kto chciałby inwestować.Adam Makosz
 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »