| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej

Podatnicy, u których zostanie przeprowadzona kontrola skarbowa, będą mogli skorygować błędy popełnione we wcześniejszych rozliczeniach.Nowe prawo

Nowe przepisy ustawy o kontroli skarbowej wchodzą w życie 11 listopada 2006 r. Regulacje te przewidują zawieszenie prawa do korekty deklaracji na czas trwania postępowania kontrolnego – w zakresie objętym tym postępowaniem. Jednak uprawnienie do skorygowania deklaracji będzie przysługiwało nadal po zakończeniu postępowania kontrolnego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Kontrolowani podatnicy będą musieli w tym przypadku przestrzegać przewidzianych w ustawie terminów. Otóż będą mogli skorygować – w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym – uprzednio złożoną deklarację podatkową w terminie 14 dni od doręczenia protokołu kontroli. Warto jednocześnie podkreślić, że na możliwość skorygowania deklaracji kontrolujący będzie wskazywał w protokole kontroli.
Na tym jednak nie kończą się obowiązki kontrolowanych podatników. Będą oni musieli, nie później niż w terminie trzech dni, zawiadomić organ kontroli skarbowej o złożeniu do właściwego organu podatkowego korygującej deklaracji. Natomiast w pisemnym uzasadnieniu przyczyn korekty będą musieli wskazać w szczególności, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej. Z kolei organ podatkowy będzie niezwłocznie informował właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korygującej deklaracji.
Istotne jest również to, że do kodeksu karnego skarbowego wprowadzono przepis, który wyłącza od odpowiedzialności karnej skarbowej podatników składających prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej. Należy jednak wpłacić w takim przypadku brakujący podatek wraz z odsetkami za zwłokę. Zatem samoistną ochronę stanowić będzie sama korekta deklaracji – skutecznie złożona wraz z uzasadnieniem, bez konieczności składania czynnego żalu.
Nowelizację ustawy o kontroli skarbowej opublikowano w Dzienniku Ustaw nr 191, poz. 1413.Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK