| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska uniknie wysokich kar

Polska uniknie wysokich kar

Nie wcześniej niż dopiero w drugim półroczu 2007 roku Unia wznowi prace nad nową dyrektywą o czasie pracy. Polska musi jak najszybciej przenieść na grunt polskiego prawa obowiązujące od 1993 roku przepisy dyrektywy w tej sprawie.W związku z tym, że pięć państw Unii (Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja i Belgia) zablokowało wypracowanie kompromisu w sprawie nowych regulacji o czasie pracy, Polska musi jak najszybciej przenieść na grunt polskiego prawa obowiązujące od 1993 roku przepisy dyrektywy w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobi, Komisja Europejska może wszcząć oficjalne postępowanie przeciwko nam w sprawie niestosowania prawa unijnego. To z kolei może skutkować wielomilionowymi karami dla Polski.
– Mimo że Francja była jednym z krajów, które zablokowały dalsze prace nad nowymi regulacjami, ona w pierwszej kolejności zostanie wzięta pod lupę Komisji – uspokaja Kazimierz Kuberski, wiceminister pracy i polityki społecznej.
W jego przekonaniu Polska zdąży wprowadzić do naszego prawa unijne regulacje, zanim zostaną wyciągnięte wobec nas konsekwencje. Z zapowiedzi wiceministra wynika, że implementacja unijnego prawa nie oznacza dla nas nowelizacji kodeksu pracy. Będą natomiast zmiany w ustawach regulujących czas pracy poszczególnych zawodów, m.in. lekarzy.
Ministerstwo Zdrowia przygotowuje regulacje, dzięki którym czas pracy lekarzy, łącznie z dyżurami, będzie mógł wynosić 78 godzin.
– Na to pozwala tzw. klauzula opt-out, która jest w obowiązującej dyrektywie, a której do tej pory nie wykorzystywaliśmy – podkreśla Kazimierz Kuberski.
Dzięki takim zabiegom budżet nie wyda ponad 1 mln zł na zatrudnienie dodatkowych lekarzy.


Izabela Rakowska-Boroń
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »