| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowelizacja VAT potrzebna do końca roku

Nowelizacja VAT potrzebna do końca roku

Rządowa nowelizacja ustawy o VAT powinna zostać uchwalona do końca roku, ponieważ przedstawiono ją razem ze zmianami w PIT i CIT, z którymi jest powiązana.Zdaniem ekspertów biorących udział w XI Ogólnopolskim Forum Rachunkowości, rządowa nowelizacja ustawy o VAT powinna zostać uchwalona jak najszybciej.
– Zmiany w podatkach dochodowych zostały przyjęte, więc z VAT też nie powinno być problemów, zwłaszcza że w tym przypadku nie obowiązuje miesięczna vacatio legis (red. publikacja zmian podatkowych do 30 listopada) – argumentowała w swoim wystąpieniu Aneta Pożarowska, doradca podatkowy.
W ocenie ekspertów, rządowy projekt nowelizacji ustawy o VAT, nad którym trwają obecnie prace w komisjach sejmowych, zawiera dobre rozwiązania. Wiele kwestii zostanie uproszczonych, chociaż nie oznacza to końca kłopotów z interpretacją przepisów.

Rewolucyjne rozwiązania

Zdaniem Anety Pożarowskiej nowelizacja ustawy o VAT zawiera rewolucyjne rozwiązania. Pierwszym z nich jest uproszczenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Znikną szczególne momenty powstawania obowiązku. Decydujące dla powstania obowiązku podatkowego nie będzie jak dziś wystawienie faktury, a data wydania towaru. Od tej zasady przewidziano tylko kilka wyjątków.
Drugą ważną zmianą przewidzianą w nowelizacji jest likwidacja sankcji VAT.
Z kolei Krzysztof Woźniak, specjalista w dziedzinie podatków pośrednich podkreślił, że mimo stosowania VAT od blisko dekady, nadal wiele kwestii sprawia problemy. Przykładem może być rozstrzygnięcie, jakie czynności podlegają opodatkowaniu VAT.
Zdaniem naszego rozmówcy w Polsce organy podatkowe mają tendencję do stawiania tez, że w sytuacji, gdy nie można jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z dostawą towarów to z pewnością mamy do czynienia ze świadczeniem usług. A gdy nie wiadomo, jaką stawką VAT objąć te usługi, stosuje się 22 proc.
Z sondy przeprowadzonej wśród uczestników Forum wynika, że oczekują oni szybkich i gruntownych zmian w ustawie o VAT. Mimo że nowelizacja rządowa takiego charakteru nie ma, oceniają, że jest korzystna dla podatników.

Porządkowanie zasad

– Dla praktyków, po nowelizacji przepisy ustawy o VAT będą bardziej czytelne. Porządkują zasady rozliczania podatku, co bardzo ułatwi pracę księgowym – powiedziała Teresa Mączka z Polcargo International. O tym, jak ważna jest czytelność ustawy, świadczą też inne opinie. Aniela Niemiec ze Starostwa Powiatowego Otwock oczekuje, że zasady dotyczące importu towarów będą umieszczone w jednym miejscu, ponieważ odsyłanie z artykułu do artykułu pochłania sporo czasu.
– Powinniśmy zdecydować się na rozwiązania znane w Europie. Chciałbym, aby krajowe regulacje były właściwie dostosowane do VI Dyrektywy – stwierdził Tomasz Kowalik z Altadis Polska. Jego zdaniem najbardziej irytujące są rozbieżności interpretacyjne organów podatkowych w jednej sprawie.

CO ZMIENI SIĘ W VAT
Jeśli zostaną wprowadzone zmiany w VAT, podatnicy mogą liczyć na:
• uproszczenie rozliczeń wewnątrz-wspólnotowych,
• zmiany dotyczące podstawy opodatkowania,
• zmiany zasad odliczania podatku naliczonego,
• zmiany w zakresie zwrotu podatku,
• likwidację sankcji VAT,
• wprowadzenie ryczałtu VAT,
• nową definicję działalności gospodarczej.Ewa Matyszewska, Łukasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK