| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podróże służbowe. Diety wzrosną o złotówkę

Podróże służbowe. Diety wzrosną o złotówkę

Resort pracy planuje podwyżkę diet za krajowe podróże służbowe. W 2007 roku pracownik za dzień delegacji dostanie 23 zł, czyli o złotówkę więcej.Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej konsultuje z partnerami społecznymi projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Projekt przewiduje podwyższenie diety z 22 do 23 zł. Podobnie jak w latach poprzednich zmiana ta uwzględnia prognozowany na 2007 rok wskaźnik średniorocznego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Co prawda, wskaźnik ten zaplanowano w wysokości 101,9 proc., co powodowałoby ustalenie diety w kwocie 22,42 zł, jednak postanowiono zaokrąglić ją w górę do 23 zł.

Jednocześnie z podniesieniem wysokości diety mają wzrosnąć kwoty ryczałtów wypłacanych przy okazji podróży służbowej. I tak, ryczałty na przejazdy komunikacją miejscową wynosić mają 4,6 zł, a ryczałt noclegowy 34,50 zł. Projekt zawiera także przepisy umożliwiające udzielanie przez pracodawcę zaliczki na przewidywane wydatki związane z podróżą służbową pracownika. Obowiązujące przepisy nie zawierają postanowień w tym zakresie. Do 1 lipca możliwość udzielania zaliczek dopuszczały odrębne przepisy regulujące gospodarkę finansową jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych. Obowiązujące od 1 lipca 2006 r. rozporządzenie ministra finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych (Dz.U nr 116, poz. 783) nie zawiera rozwiązań umożliwiających udzielanie zaliczek.

Ministerstwo proponuje, by pracownik musiał rozliczyć się z pobranej zaliczki w terminie 7 dni od zakończenia podróży. Rozliczenie zaliczki ma się odbywać na podstawie załączonych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków.


Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990 z późn. zm.).


Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK