| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podróże służbowe. Diety wzrosną o złotówkę

Podróże służbowe. Diety wzrosną o złotówkę

Resort pracy planuje podwyżkę diet za krajowe podróże służbowe. W 2007 roku pracownik za dzień delegacji dostanie 23 zł, czyli o złotówkę więcej.Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej konsultuje z partnerami społecznymi projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

Projekt przewiduje podwyższenie diety z 22 do 23 zł. Podobnie jak w latach poprzednich zmiana ta uwzględnia prognozowany na 2007 rok wskaźnik średniorocznego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Co prawda, wskaźnik ten zaplanowano w wysokości 101,9 proc., co powodowałoby ustalenie diety w kwocie 22,42 zł, jednak postanowiono zaokrąglić ją w górę do 23 zł.

Jednocześnie z podniesieniem wysokości diety mają wzrosnąć kwoty ryczałtów wypłacanych przy okazji podróży służbowej. I tak, ryczałty na przejazdy komunikacją miejscową wynosić mają 4,6 zł, a ryczałt noclegowy 34,50 zł. Projekt zawiera także przepisy umożliwiające udzielanie przez pracodawcę zaliczki na przewidywane wydatki związane z podróżą służbową pracownika. Obowiązujące przepisy nie zawierają postanowień w tym zakresie. Do 1 lipca możliwość udzielania zaliczek dopuszczały odrębne przepisy regulujące gospodarkę finansową jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych. Obowiązujące od 1 lipca 2006 r. rozporządzenie ministra finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych (Dz.U nr 116, poz. 783) nie zawiera rozwiązań umożliwiających udzielanie zaliczek.

Ministerstwo proponuje, by pracownik musiał rozliczyć się z pobranej zaliczki w terminie 7 dni od zakończenia podróży. Rozliczenie zaliczki ma się odbywać na podstawie załączonych dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków.


Podstawa prawna
Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. nr 236, poz. 1990 z późn. zm.).


Tomasz Zalewski

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »