| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozliczenie udziałów w spółce cywilnej

Rozliczenie udziałów w spółce cywilnej

Sposób, w jaki dzielony jest majątek małżonków po rozwodzie stanowiący udział w spółce cywilnej, zależy od tego, kiedy ustała wspólność majątkowa - przed 20 stycznia 2005 r. czy po tej dacie. W sprawie o podział majątku dorobkowego przez sąd, między byłymi małżonkami (po rozwodzie), przedmiotem podziału jest czasami udział w spółce cywilnej jednego z małżonków.

 
Zachodzi wtedy pytanie, czy dzielić spółkę, przedmioty przez nią nabyte, udział w spółce, dochody czy zyski. Odpowiedź nie jest prosta, gdyż w 2005 roku nastąpiła częściowa zmiana prawa rodzinnego, która inaczej reguluje stosunki majątkowe małżeńskie.
Jeżeli wspólność ustawowa małżonków ustała przed 20 stycznia 2005 r., do podziału majątku wspólnego i do zwrotu nakładów i wydatków dokonanych z majątku wspólnego na majątek odrębny lub z majątku osobistego na majątek wspólny małżonków stosuje się przepisy dotychczasowe (art. 5 pkt 3 ust. z dnia 17 kwietnia 2004 r. Dz.U. nr 162, poz. 1691).

Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów, i w ten sposób powstaje wspólność łączna majątku spółki (art. 860 i następne kodeksu cywilnego). Natomiast na skutek zawarcia związku małżeńskiego powstaje między małżonkami wspólność ustawowa małżeńska (art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Z chwilą wniesienia wkładu do spółki przez małżonka wspólnika otrzymuje on uprawnienia spółkowe, które wchodzą do majątku odrębnego (obecnie osobistego).

Określone prawo majątkowe nie może jednocześnie należeć do majątku spółki i majątku wspólnego małżonków. W następstwie wniesienia wkładu do spółki z majątku wspólnego następuje przysporzenie w majątku odrębnym małżonka wspólnika. Z tego względu pokrycie wkładu w spółce cywilnej przez jednego z małżonków – przed nowelizacją kodeksu rodzinnego – ze środków należących do majątku wspólnego podlega rozliczeniu na podstawie art. 45 k.r.i.o. (patrz uchwała SN z dnia 15 września 2004 r. w sprawie III Czp. 46/04). W takiej sprawie o podział majątku dorobkowego małżonek niebędący wspólnikiem może żądać od małżonka wspólnika jedynie zwrotu połowy wartości środków, które wniósł tytułem wkładu z majątku wspólnego, chyba że sąd ustali inne udziały w tym majątku albo iż wkład pochodził z majątku odrębnego.

Po nowelizacji kodeksu rodzinnego art. 33 pkt 3 k.r.i.o. stanowi, że prawa spółkowe jednego z małżonków, jako wynikające ze współwłasności łącznej, należą do majątku osobistego małżonka wspólnika i do niego należy również prawo do części majątku spółki pozostałej po jej likwidacji, a do majątku wspólnego małżonków należy zysk spółki i przedmioty uzyskane w czasie trwania spółki. Różnica pomiędzy poprzednim stanem prawnym a obecnym jest więc zasadnicza.

Arnold Pander
sędzia Sądu Rejonowego w Środzie Śląskiej


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK