| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bank Światowy: Polska wciąż bez reform

Bank Światowy: Polska wciąż bez reform

Świat pędzi do przodu, my stoimy w miejscu - tyle wynika z najnowszego raportu Banku Światowego na temat prowadzenia biznesu w 175 krajach. Polska spadła w nim z 74. na 75. pozycję.


W reformach gospodarki wyprzedziły nas m.in. Gruzja, Rumunia i Chiny. - Ale za reformy wzięły się też skostniałe do niedawna państwa tzw. starej UE, jak Francja. Dlatego skoczyły w rankingu. Polska, stojąc w miejscu, cofa się - przyznaje Jacek Wojciechowicz, polski ekspert Banku Światowego.Nawet fatalnie

Raporty "Doing Business" powstają w oparciu o jednakowe we wszystkich państwach kryteria. Eksperci co roku oceniają regulacje prawne pod względem ich wpływu na aktywność biznesową. Chodzi m.in. o prawo pracy, możliwości pozyskania kredytu, ochronę inwestorów, podatki, przepisy upadłościowe, łatwość zakładania i zamykania firmy. Pełna analiza za rok 2005 ma zostać przedstawiona w tym tygodniu, dotarliśmy jednak do jej podstawowych wyników.- Niestety, nie wyglądają dla nas dobrze. A w kilku dziedzinach nawet fatalnie - komentuje Jacek Wojciechowicz. I wymienia największe bariery:


* Dostęp do uzyskiwania kredytu - to jedna z największych barier dla przedsiębiorstw.


* Rejestracja własności. Czas rejestracji prawa własności w Polsce to 197 dni, w państwach starej Unii - 15 dni, na Słowacji - 17 dni, a w Norwegii - 1 dzień.


* Czas egzekucji zobowiązań - w stosunku do 2004 r. zmniejszył się z 1000 dni do... 980, to wciąż ogon Europy. W Holandii ściąganie należności od złożenia wniosku, przez proces, do egzekucji trwa 48 dni, a w Estonii - 150.


* Wysokie podatki - zsumowane wszystkie obciążenia podatkowe w Polsce wynoszą 55,6 proc. wynagrodzeń i są wyższe nawet od szwedzkich, niemieckich i francuskich, na Słowacji sięgają 39,5 proc., a na Łotwie - 38,7.


* Ogromna liczba płatności podatkowych w ciągu roku - 43 (na Słowacji - 31, w Czechach - 14, a w Hongkongu - 1).Ale z jaskółkami


Z punktu widzenia ułatwień dla przedsiębiorczości najlepszą gospodarką jest Singapur. Dalej - Nowa Zelandia, USA, Kanada, Hongkong i Wielka Brytania. W latach 2004-05 najszybciej reformowały się m.in. Gruzja i Rumunia, ale też takie państwa, jak Chiny, Gwatemala i Ghana. Najwyżej spośród nowych członków UE sklasyfikowano Litwę (16. miejsce), tuż za nią jest Estonia.Raport pokazuje też zupełnie praktyczny wymiar prowadzenia interesów w konkretnych państwach. Przykład? Czas potrzebny na zbudowanie magazynu. W Polsce to 322 dni, na Słowacji - 272, na Litwie - 151 a w tylko Finlandii - 57.- W zamyśle BŚ raport ma być inspiracją do zmian. Przedstawiamy go najważniejszym władzom państwowym. Analizę dostają ministrowie, parlamentarzyści. I przynajmniej na niektórych płaszczyznach widać jaskółki pozytywnych zmian - ocenia Jacek Wojciechowicz.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Masterlease Polska

Firma leasingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK