| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najlepszy projekt biznesowy wart jest 30 tysięcy złotych

Najlepszy projekt biznesowy wart jest 30 tysięcy złotych

Od wielu tygodni Gazeta Prawna i radiowa Trójka doradzają rodzinie państwa X, w jaki sposób prowadzić własny biznes, czyli w przypadku naszych bohaterów - restaurację. Nasz cykl jest zarazem kompendium wiedzy i porad dla wszystkich osób planujących założenie własnej firmy.


W 19 dotychczasowych odcinkach podpowiadaliśmy Krystynie, Marcinowi i Małgorzacie m.in., gdzie szukać nieruchomości na restaurację, w jakiej walucie zaciągnąć kredyt, jak zatrudniać pracowników, jak wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania i jak rozliczać się z fiskusem, jak zdobyć niezbędne pozwolenia na działalność, jak promować się w internecie, czy w jaki sposób zawierać umowy z kontrahentami.

Wiele uwagi poświęciliśmy również temu, jak napisać dobry biznesplan. Może się on przydać nie tylko firmie starającej się o kredyt inwestycyjny w banku. Ten dokument, szczegółowo opisujący planowane przedsięwzięcie, na każdym etapie może ułatwić prowadzenie działalności.
Jednocześnie dla czytelników GP i słuchaczy Trójki ogłosiliśmy konkurs na najlepszy i najciekawszy biznesplan. Termin nadsyłania prac upłynął w piątek.

– Biorąc pod uwagę wagę i trudności konkursu, zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. Zgłoszono kilkadziesiąt biznesplanów. Niektóre są bardzo rozbudowane, opatrzone wieloma załącznikami. Widać więc, że słuchacze podeszli do sprawy bardzo poważnie – mówi Arkadiusz Ekiert, prowadzący audycję Bardzo Ważny Projekt.

Finał konkursu, czyli wybór najlepszego biznesplanu, przewidziano wstępnie na czwartek 9 listopada, choć niewykluczone, że na przestudiowanie prac jury, w skład którego wchodzą eksperci i redaktorzy naczelni Trójki i GP, potrzebować będzie nieco więcej czasu.

– Będziemy premiować biznesplany, które prezentują przedsięwzięcie przełamujące utarte schematy patrzenia na działalność biznesową, a jednocześnie takie, które są przyjazne dla klientów – mówi Tomasz Tchorowski, odpowiedzialny za realizację konkursu ze strony Lukas Banku.

Przypomnijmy, że profesjonalny biznesplan powinien zawierać:
• streszczenie, czyli najważniejsze informacje dotyczące przedsięwzięcia, w tym propozycję dla inwestora, czyli kwotę poszukiwanego kapitału, przeznaczenie oraz podział udziałów w firmie,
• podstawowe dane o firmie, a więc lokalizację, formę prawną, strukturę udziałowców oraz dotychczasowej działalności,
• omówienie kwalifikacji zespołu zarządzającego, szczególnie tych przydatnych przy realizacji danego przedsięwzięcia.

Należy w nim zamieścić:
• opis oferowanych produktów i usług,
• prezentację ich zastosowania i korzyści dla konsumentów.
W biznesplanie nie może zabraknąć prezentacji rynku (obecnego i historycznego), na którym firma chce prowadzić działalność, a więc również konkurencji i pozycji firmy na jej tle.
Bardzo poważnie należy podejść też do opisu strategii marketingowej, czyli informacji o polityce cenowej, promocji, kanałach dystrybucji i organizacji, oraz prognozach sprzedaży.

Z kolei opis modelu biznesowego powinien zawierać informacje, w jaki sposób zorganizowana jest działalność operacyjna firmy. W harmonogramie działań należy przedstawić cele firmy i zakładane terminy ich realizacji.
Odrębny rozdział biznesplanu to plan finansowy, w którym powinna znaleźć się historia finansowa firmy, oraz projekcje finansowe związane z prezentowanym w biznesplanie przedsięwzięciem ujęte w bilansie, rachunku wyników i przepływach pieniężnych oraz kalkulacje syntetycznych wskaźników atrakcyjności biznesu.

– Nagrodą dla najlepszego biznesplanu jest 30 tys. zł z zastrzeżeniem, że pieniądze muszą być wydane na realizację przedstawionego w biznesplanie przedsięwzięcia – dodaje Arkadiusz Ekiert.
Maciej Bednarek


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK