| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kodeks pracy. Elastyczne formy zatrudnienia

Kodeks pracy. Elastyczne formy zatrudnienia

W kodeksie pracy znajdą się przepisy regulujące telepracę. Podstawą nowelizacji jest porozumienie zawarte przez związki zawodowe i pracodawców.Zmiana prawa


Po wstępnej analizie projektu można powiedzieć, że rząd wiernie oddał to, co zostało wynegocjowane z pracodawcami. Mam nadzieję, że wkrótce projekt trafi do laski marszałkowskiej – mówi Sławomir Adamczyk z NSZZ Solidarność, uczestnik negocjacji nad porozumieniem w sprawie telepracy.

Ponieważ Unia Europejska nie wydała dyrektywy w sprawie telepracy, więc w krajach Wspólnoty obowiązuje jedynie Porozumienie Ramowe w Sprawie Telepracy z dnia 16 lipca 2002 r. Zgodnie z nim, podstawą krajowych rozstrzygnięć w tym zakresie ma być autonomiczne porozumienie wypracowane przez związki zawodowe i organizacje pracodawców. Zostało ono zawarte i rząd w oparciu o jego treść przygotował nowelizację kodeksu pracy.

Autorzy projektu zaproponowali dodanie do kodeksu pracy nowego rozdziału II b zatytuowanego: Warunki zatrudniania pracowników w formie telepracy.

Nowa definicja

W projekcie znalazła się definicja telepracy. Zgodnie z nią, ta forma zatrudnienia ma się charakteryzować stałym, systematycznym i regularnym wykonywaniem przez pracownika pracy poza zakładem pracy, z wykorzystaniem technologii informatycznej. W pozostałym zakresie wykonywanie pracy w tej formie powinno charakteryzować się odpłatnym, osobistym wykonywaniem pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem. Możliwość wprowadzenia telepracy u danego pracodawcy będzie wymagała zawarcia między pracodawcą a związkami zawodowymi porozumienia określającego warunki korzystania z takiej formy świadczenia pracy. Porozumienie ma być uzgodnione i zawarte ze wszystkimi reprezentatywnymi organizacjami działającymi w zakładzie pracy. Związki nie będą mogły zablokować pracodawcy możliwości wdrożenia nowej formy zatrudniania.

Zasada dobrowolności

Pracodawca nie będzie mógł powierzyć pracownikowi wykonywania telepracy w formie czasowego przeniesienia do innej pracy, o którym mowa w art. 42 par. 4 kodeksu. Telepracownikiem będzie można zostać na etapie zawierania umowy o pracę lub w trakcie trwającego już stosunku pracy zawrzeć z pracodawcą porozumienie w sprawie zmiany dotychczasowego charakteru pracy. Autorzy projektu położyli duży nacisk na to, by decyzja o podjęciu telepracy była dobrowolna.

Obowiązki stron

W związku z zatrudnianiem pracowników w ich domu, pracodawca miałby obowiązek dostarczania im bezpiecznego sprzętu, który jest niezbędny do wykonywania pracy. Pracodawca będzie miał obowiązek ubezpieczenia przekazanego sprzętu oraz pokrycia kosztów jego instalacji i konserwacji. Pracownik pracujący na odległość musiałby m.in. przekazać pracodawcy informacje niezbędne do kontaktowania się z nim za pomocą poczty elektronicznej albo podobnych środków indywidualnego porozumiewania się.

Bez dyskryminacji


– Wynegocjowaliśmy dobre rozwiązania. Uważam, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy będą mieli dużo korzyści wynikających z takiego uregulowania telepracy – uważa Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK