| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Instytucja sprawdzonego podatnika wykreślona

Instytucja sprawdzonego podatnika wykreślona

W sprawozdaniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych o projekcie zmian w Ordynacji zabrakło instytucji sprawdzonego podatnika. Podczas obrad zdecydowano o wykreśleniu przepisów regulujących to zagadnienie. Poprawkę taką zgłosił poseł Andrzej Pałys z PSL. Zyskała o­na aprobatę zdecydowanej większości posłów.

zmiana prawaPosłowie kwestionowali przede wszystkim wydatki związane z ubieganiem się o status sprawdzonego podatnika. Wpis do Rejestru Sprawdzonych Podatników miał kosztować 250 zł, a sam wpis warunkowany był m.in. przeprowadzeniem audytu. Koszty tego ostatniego obciążałyby podmiot ubiegający się o ten status. Kontrowersje wzbudziła konstrukcja samego audytu, a właściwie jej brak. Posłowie zarzucali projektodawcom niedoprecyzowanie i niejasność przepisów w tym zakresie. Pojawiły się obawy, czy nie spowoduje to otwarcia nowego, nieuregulowanego rynku usług finansowych.

Zdaniem posłów, o uczciwości podatnika powinien zaświadczać urząd skarbowy. Z drugiej jednak strony – jak argumentowała przewodnicząca Komisji Aleksandra Natalli-Świat – rezygnacja z audytu i obarczenie urzędów skarbowych obowiązkami w zakresie kompleksowych i okresowych badań podmiotów byłoby działaniem trudnym do zrealizowania.

Sprawdzonym podatnikiem miał być podmiot prowadzący działalność gospodarczą, spełniający określone w ustawie warunki, który byłby m.in. informowany z miesięcznym wyprzedzeniem o planowanej kontroli.


Magdalena Majkowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stefanowicz

Dyrektor Zespołu ds. Cła i Akcyzy w KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK