| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Instytucja sprawdzonego podatnika wykreślona

Instytucja sprawdzonego podatnika wykreślona

W sprawozdaniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych o projekcie zmian w Ordynacji zabrakło instytucji sprawdzonego podatnika. Podczas obrad zdecydowano o wykreśleniu przepisów regulujących to zagadnienie. Poprawkę taką zgłosił poseł Andrzej Pałys z PSL. Zyskała o­na aprobatę zdecydowanej większości posłów.

zmiana prawaPosłowie kwestionowali przede wszystkim wydatki związane z ubieganiem się o status sprawdzonego podatnika. Wpis do Rejestru Sprawdzonych Podatników miał kosztować 250 zł, a sam wpis warunkowany był m.in. przeprowadzeniem audytu. Koszty tego ostatniego obciążałyby podmiot ubiegający się o ten status. Kontrowersje wzbudziła konstrukcja samego audytu, a właściwie jej brak. Posłowie zarzucali projektodawcom niedoprecyzowanie i niejasność przepisów w tym zakresie. Pojawiły się obawy, czy nie spowoduje to otwarcia nowego, nieuregulowanego rynku usług finansowych.

Zdaniem posłów, o uczciwości podatnika powinien zaświadczać urząd skarbowy. Z drugiej jednak strony – jak argumentowała przewodnicząca Komisji Aleksandra Natalli-Świat – rezygnacja z audytu i obarczenie urzędów skarbowych obowiązkami w zakresie kompleksowych i okresowych badań podmiotów byłoby działaniem trudnym do zrealizowania.

Sprawdzonym podatnikiem miał być podmiot prowadzący działalność gospodarczą, spełniający określone w ustawie warunki, który byłby m.in. informowany z miesięcznym wyprzedzeniem o planowanej kontroli.


Magdalena Majkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK