| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zakaz handlu tylko w najważniejsze święta

Zakaz handlu tylko w najważniejsze święta

Posłowie rozważają wprowadzenie zakazu handlu tylko w czasie najważniejszych świąt państwowych i kościelnych. Związki zawodowe domagają się całkowitego zakazu handlu w niedziele i święta.zmiana prawaW Sejmie trwają prace nad poselskim projektem zmian w kodeksie pracy zakazującym pracy we wszystkie niedziele i święta. Propozycję nowych uregulowań określających dopuszczalność pracy, w tym handlu, w dni świąteczne zgłosili posłowie Ligi Polskich Rodzin. Zgodnie z ich propozycjami, handel w niedziele i święta mógłby być prowadzony u mikroprzedsiębiorców, o których mowa w art. 104 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, którzy sprzedają artykuły żywnościowe.

Pojawiają się jednak nieformalne propozycje, by wprowadzić zakaz prowadzenia działalności handlowej tylko w kilka najważniejszych świąt religijnych i państwowych, np. Boże Ciało, 1 i 3 maja czy 11 listopada.

Związki mówią – nie

Zaskoczeni są działacze NSZZ Solidarność działający w sieciach handlowych. Propozycja ograniczenia zakazu handlu tylko do kilku najważniejszych świąt nie była z nimi konsultowana.

– Nie zgadzamy się na żadne półśrodki. Domagamy się zakazu pracy w niedziele. Potrzeba radykalnych zmian poprawiających złą sytuację pracowników sieci handlowych, którzy są obecnie traktowani jak obywatele drugiej kategorii – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Handlu NSZZ Solidarność.

Można spróbować

– Nie wycofujemy się ze swoich propozycji, będziemy je promować i przekonywać współkoalicjantów do ich poparcia – mówi Andrzej Mańka, poseł LPR.

Jeżeli jednak nie uda się znaleźć większości parlamentarnej popierającej ograniczenie handlu w niedziele i święta w wersji proponowanej przez LPR, wówczas posłowie z tej partii mogą poprzeć nawet częściowy zakaz handlu w te dni.

– Takie rozwiązanie będzie traktowane jako krok prowadzący do całkowitego zakazu handlu w święta – uważa poseł Andrzej Mańka.

Sieci handlowe nie mogą we własnym zakresie porozumieć się w sprawie samoograniczenia swojej działalności w dni świąteczne. Kilka lat temu sieć Geant chciała doprowadzić do takiego porozumienia i sama dała pracownikom wolne w jedno ze świąt. Skutek był taki, że konkurencja miała tego dnia większe obroty i zyski, bo nie zdecydowała się na zamknięcie sklepów w tym dniu.


Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK