| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można oddać dniówkę albo godziny

Można oddać dniówkę albo godziny

Zmiany przepisów o czasie pracy skomplikowały pracodawcom możliwość oddania pracownikom dnia wolnego za przypadające w sobotę 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości.Chociaż uchwalone przez Sejm nowe zasady uwzględniania świąt przy obliczaniu wymiaru czasu pracy jeszcze nie obowiązują, to wszystko wskazuje na to, że zgodnie z wolą ustawodawcy nie trzeba będzie odpracowywać drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Pracodawcy nie będą mogli zatem oddać dnia wolnego za święto narodowe przypadające 11 listopada w czasie grudniowych świąt. Pracodawcy muszą więc w inny sposób oddać pracownikom 8 godzin wolnych od pracy za święto, przypadające w sobotę 11 listopada.

Najprostszą formą oddania 8 godzin jest wyznaczenie w okresie rozliczeniowym dnia wolnego, w którym pracownicy nie będą pracować. Oczywiście datę wolnej dniówki wyznacza pracodawca. Nie musi on kierować się w tym zakresie interesem załogi, pierwszeństwo ma interes firmy. Niekoniecznie wolna dniówka musi stanowić przedłużenie weekendu.

Nie zawsze pracodawca może sobie pozwolić na to by przedsiębiorstwo nie pracowało, zatem legalne będzie rozwiązanie polegające na tym, że różne grupy pracowników odbiorą wolną dniówkę w inne dni.

Przepisy kodeksu pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku jednorazowego pomniejszenia wymiaru czasu pracy o 8 godzin z powodu święta przypadającego w wolną sobotę.

– Oznacza to, że rozwiązanie, w którym pracodawca skróci czas pracy z 8 do 7 godzin w ośmiu dniach pracy przypadających w okresie rozliczeniowym, będzie zgodne z przepisami – mówi Anna Tomczyk, dyrektor departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.


Tomasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK