| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Amortyzacja i ustalanie różnic kursowych do zmiany

Amortyzacja i ustalanie różnic kursowych do zmiany

Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o CIT, przewidującego m.in. zmiany w ustalaniu różnic kursowych.


Zmiana prawa

Posłowie zgłosili tzw. wnioski mniejszości. Pierwszy z nich zwalnia od podatku dochody banków spółdzielczych w części przeznaczonej na zwiększenie funduszy własnych. Drugi wniosek dotyczy ustalania dochodu przez podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe. Jeżeli Sejm przyjmie go, dochodem z działalności gospodarczej będzie dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z projektem nowelizacji CIT, kosztami nie będą m.in. koszty reprezentacji poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholu.
Projekt zmian ponadto wprowadza definicję samochodu osobowego i jednorazową amortyzację dla małych podatników.

Oprócz tego reguluje zasady ustalania i rozliczania różnic kursowych. Zgodnie z projektem, do obowiązujących przepisów zostanie dodany nowy artykuł, który pozwoli podatnikom na wybór metody ustalania różnic kursowych. Podatnicy będą mogli stosować metodę wynikającą z ustawy o CIT albo z ustawy o rachunkowości. Warunkiem ustalania różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości jest badanie sporządzonych przez podatników sprawozdań finansowych przez podmioty uprawnione do ich badania. Preferowaną przez ustawodawcę metodą będzie metoda wynikająca z ustawy o CIT. Jeżeli natomiast podatnik chciałby stosować drugą metodę, to musi zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Ponadto podatnicy, którzy zdecydowali się na metodę z ustawy o rachunkowości, będą mieli obowiązek stosować tę metodę przez okres co najmniej trzech lat podatkowych.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK