| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy mogą płacić niższe podatki

Firmy mogą płacić niższe podatki

Działania zmierzające do obniżenia obciążeń podatkowych przedsiębiorcy powinni podejmować już na etapie wyboru formy prowadzenia działalności.


Jednym z podstawowych problemów przedsiębiorców jest takie kierowanie firmą, by obciążenia względem fiskusa były jak najmniejsze. Przedsiębiorcy powinni zatem – co podkreśla Sławomir Łuczak, radca prawny z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak – wykorzystywać te instrumenty i narzędzia przewidziane w prawie podatkowym, które pozwalają na skuteczne prowadzenie biznesu i jednocześnie umożliwiają rozliczenia z fiskusem na jak najniższym poziomie. Co prawda nie jest to proste, bo prawo podatkowe jest restrykcyjne i profiskalne.

– Warto jednak skupić się na tym, by w najbardziej efektywny sposób wykorzystać te możliwości optymalizacji, które są obecnie przewidziane przepisami – dodał Andrzej Ladziński, doradca podatkowy z kancelarii Grynhoff, Woźny i Wspólnicy. – A tych jest co najmniej kilka.

Najważniejsze planowanie…

Zdaniem ekspertów podatkowych, każdy przedsiębiorca powinien, już na początku swojej działalności, opracować pewną wizję działań zmierzających do optymalizacji podatkowej. Andrzej Ladziński przypomina, że najważniejszy jest wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej.

– Korzystna może okazać się również zmiana dotychczasowej formy na inną – dodaje Filip Świtała, doradcy podatkowy z kancelarii Salans.

Stałym elementem planowania podatkowego powinien być ponadto wybór metod amortyzacji.

– Z tym wiąże się jednak zaplanowanie zakładanej rentowności, i to w perspektywie kilku lat. Dobrze jest to zrobić tuż po wyborze formy prowadzenia działalności gospodarczej – twierdzi Piotr Augustyniak, doradca podatkowy z Kancelarii Hogan & Hartson.

…i współpraca z urzędami

Podatnicy mają spore zastrzeżenia związane z funkcjonowaniem aparatu skarbowego. Problemy te dostrzegają również doradcy podatkowi. Zdaniem Piotra Augustyniaka praktyka organów skarbowych bardzo często zmierza do tego, by domagać się od podatnika przesadnie dużej ilości dowodów, zwłaszcza przy świadczeniu usług niematerialnych, które miałyby dokumentować fakt poniesienia kosztów w celu uzyskania przychodu. Filip Świtała dodaje, że w niektórych przypadkach podatnik może być narażony nawet na odpowiedzialność karną skarbową, zwłaszcza gdy prezentuje interpretację prawną w odmienny sposób niż urząd skarbowy.

– W korzystnej sytuacji jest zatem tylko jedna strona sporu, czyli organ podatkowy, któremu przyznaje się do tego prawo – podsumowuje.

Podatnik nie jest jednak bezbronny. Ma dużo możliwości, by skutecznie radzić sobie z fiskusem. Sławomir Łuczak podkreśla, że podatnik przede wszystkim nie powinien z góry zakładać, że tylko urzędnik ma rację. Czasami wystarczy odpowiednie pokierowanie postępowaniem, by fiskus odstąpił od swoich roszczeń.

– Warto też aktywnie monitorować kwestie podatkowe pojawiające się w mediach i żądać zwrotu nadpłat podatków, na przykład uiszczonych nienależnie na podstawie przepisów niezgodnych z prawem wspólnotowym – dodaje Filip Świtała.

Niedawno jeden z polskich sądów zakwestionował zgodność z prawem wspólnotowym 30 proc. sankcji VAT. Jeżeli Europejski Trybunał Sprawiedliwości przyzna mu rację, będzie można dochodzić zwrotu zapłaconych kwot.

Edyta Wereszczyńska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK