| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kobiety niechętnie zmieniają pracę

Kobiety niechętnie zmieniają pracę

Perspektywa odejścia kobiet na urlop macierzyński jest jedną z głównych barier w ich zatrudnianiu. Kobiety mają problemy z zapewnieniem na czas przebywania w pracy opieki swoim dzieciom. Co dziesiąta kobieta musiała zrezygnować z tego powodu z pracy zawodowej.Tak wynika z badania TNS OBOP prowadzonego w ramach projektu: Aktywność kobiet na rynku pracy.

Brakuje przedszkoli lub opłaty za nie są zbyt wysokie. Pracujące kobiety polegają głównie na swoich rodzicach. Jeśli więc brakuje kogoś z rodziny do opieki nad dziećmi, to rezygnują z pracy – uważa Agata Zadrożna z TNS OBOP.

Według niej, kobiety nie chcą zmieniać pracy. 34 proc. kobiet pracowało wyłącznie w jednym miejscu pracy. Z kolei bezrobotne niewiele czasu poświęcają na szukanie pracy. Aż 43 proc. z nich szuka zatrudnienia rzadziej niż raz w tygodniu.

– Inną przeszkodą w poszukiwaniu pracy są negatywne stereotypy, według których kobiety nie chcą robić kariery oraz że są zbyt obciążone obowiązkami rodzinnymi – podkreśliła Agata Zadrożna.

Tymczasem, jak wynika z raportu, głównym motywem skłaniającym kobiety (58 proc.) do pracy jest czynnik finansowy i konieczność utrzymania rodziny. 47 proc. Polek – zwłaszcza starszych i słabo wykształconych – zrezygnowałoby z pracy, gdyby miało inne źródło utrzymania. Dla kobiet wykształconych z dużych miast liczy się poczucie własnej wartości i wykorzystanie swoich umiejętności.

Według prof. Zdzisławy Janowskiej, prezes Międzynarodowej Fundacji Kobiet w Łodzi, aby poprawić sytuację kobiet na rynku pracy, niezbędna jest edukacja pracodawców i przełamywanie stereotypów. Podobne wnioski wypływają z przedstawionego przez resort pracy raportu. Wskazuje on, że bezrobotne kobiety trzeba zachęcać do szkoleń zawodowych i poszerzania kwalifikacji. Sposobem ich aktywizacji byłoby też m.in. wsparcie w uruchomieniu własnej działalności gospodarczej.


Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK