| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej Polaków pracuje za granicą

Mniej Polaków pracuje za granicą

Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do pracy za granicę wyjechało nie więcej niż milion Polaków. To mniej niż wynikało dotąd z oficjalnych statystyk.Do czwartego kwartału 2005 roku pracę w Anglii podjęło 110 tys. Polaków – wynika z brytyjskich badań LFS (odpowiednika polskiego BAEL – badania aktywności ekonomicznej ludności). Inne brytyjskie raporty dotyczące zatrudnienia (NNO, WRS) podają liczbę około 170 – 200 tys. Polaków, którzy do końca 2005 roku przybyli do Anglii w poszukiwaniu pracy. Krajowi eksperci ds. migracji szacowali, że do Wielkiej Brytanii wyemigrowało nawet milion Polaków.

Błąd w obliczeniach

– Najczęstszym błędem statystyk migracyjnych jest m.in. utożsamianie wyjeżdżających po 1 maja 2004 roku z Polonią mieszkającą na stałe za granicą – tłumaczy prof. Marek Okólski z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem, gdyby prawdziwe były prognozy ekspertów, którzy twierdzą, że w ostatnich dwóch latach wyemigrowało 3-4 mln Polaków, w Polsce nie byłoby 2,5 mln bezrobotnych, a kraj przeżywałby kryzys ekonomiczny z powodu odpływu 1/3 siły roboczej. Z danych przedstawionych przez prof. Okólskiego wynika, że do pracy w Irlandii wyjechało maksymalnie 80 tys. (a pracę podjęło 53 tys.), do Włoch 70–100 tys., a do Holandii 20 tys. Polaków.

Pracownicy sezonowi

– Z kolei spośród kilkuset tysięcy Polaków, którzy wyjechali w celach zarobkowych do Niemiec, 90 proc. to pracownicy sezonowi, którzy jeżdżą co dwa miesiące do pracy za granicę – tłumaczy prof. Okólski.

Jego zdaniem niepokojące jest, że aż 95 proc. Polaków, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu zatrudnienia wykonuje prace niewymagające kwalifikacji, mimo że największą grupę migrantów stanowią osoby młode, które są dobrze wykształcone. 80 proc. osób, które opuściły Polskę w poszukiwaniu zatrudnienia, ma nie więcej niż 34 lata. Częściej migrują także mężczyźni, którzy stanowią 57 proc. wszystkich wyjeżdżających.

Starzejemy się

– Większym niż migracje zagrożeniem dla krajowego rynku pracy jest jednak starzenie się społeczeństwa – uważa Marek Kupiszewski z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM).

Jego zdaniem za pięćdziesiąt lat w Polsce na jedną osobę w wieku poprodukcyjnym będzie przypadać tylko 1,6 osoby w wieku produkcyjnym (obecnie 5,5 osoby).


95 proc. Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę wykonuje pracę poniżej swoich kwalifikacji


Łukasz Guza

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK