| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowelizacja przepisów o zastawie rejestrowym

Nowelizacja przepisów o zastawie rejestrowym

Każdy wierzyciel będzie mógł zabezpieczyć pożyczkę lub kredyt zastawem rejestrowym. Znowelizowane przepisy wprowadzają elektroniczny dostęp do rejestru zastawów. Z wnioskiem o wpis zastawu do rejestru będzie można wystąpić bez terminowych ograniczeń

– Nawet drobny błąd przy wypełnieniu formularza – tłumaczy Jerzy Bańka – uniemożliwiał uzyskanie wpisu zastawu do rejestru zastawów w sądzie rejestrowym. Wniosek o dokonanie wpisu należy obecnie składać w ciągu miesiąca od daty zawarcia umowy zastawniczej pod rygorem odrzucenia wniosku. Usunięcie tego terminowego ograniczenia jest w pełni uzasadnione. Skoro o pierwszeństwie zastawu decyduje data wpisu do rejestru, to sam zastawnik jest zainteresowany szybkim złożeniem wniosku.
– Jest to więc istotne uproszczenie procedury – tłumaczy Antoni Łepkowski, ekspert z Centrum im. Adama Smitha. – Zmiana bez wątpienia korzystna i dla wierzycieli, i dłużników.
Projekt noweli upoważnia też ministra sprawiedliwości do wydania przepisów wykonawczych w sprawie dostępu drogą elektroniczną do rejestru zastawów.
– Umożliwi to wierzycielowi – tłumaczy Jerzy Bańka – szybko sprawdzić drogą on line, czy przedmiot, na którym chce ustanowić zastaw rejestrowy, nie został już wcześniej obciążony przez innego wierzyciela zastawem rejestrowym. Jest to istotna informacja, ponieważ pierwszeństwo przy egzekucji ma roszczenie zabezpieczone wcześniej zastawem rejestrowym.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Administrator zastawów

Nowe przepisy o zastawie rejestrowym wprowadzają nieznaną obowiązującym przepisom instytucję: administrator zastawów. Byłby on wyznaczany, wówczas gdy kredyt udzielony przez jeden podmiot stałby się kredytem wspólnym na skutek przelewu części wierzytelności, bądź wówczas gdy zawierany byłby układ z wierzycielami i ich wierzytelności byłyby zabezpieczone zastawem rejestrowym na majątku upadłego. W razie takiego zabezpieczenia należałoby ustanowić jeden zastaw na zabezpieczenie wszystkich wierzytelności objętych układem i dokonać wyboru administratora zastawu bądź ustanowić tyle zastawów, ilu jest wierzycieli.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK