| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązkowe kwalifikacje wstępne dla kierowców

Obowiązkowe kwalifikacje wstępne dla kierowców

Ukończenie kwalifikacji wstępnej - nowego szkolenia - będzie warunkiem koniecznym dla młodych kierowców do podjęcia pracy w transporcie drogowym. Koszt szkolenia to ok. 4 tys. zł.Zmiana prawa

Nowelizacja ustaw o transporcie drogowym oraz prawa o ruchu drogowym wprowadza obowiązek zatrudniania kierowców z ukończoną kwalifikacją wstępną, która jest specjalnym szkoleniem. Wymóg ten dotyczy przedsiębiorców, którzy świadczą usługi w transporcie drogowym.

Kwalifikacja wstępna ma dotyczyć kierowców, którzy uprawnienia do kierowania autobusami uzyskają po 10 września 2008 r. Natomiast w przypadku kierujących pojazdami ciężarowymi obowiązek ten obejmie osoby, które prawo jazdy uzyskają po 10 września 2009 r. Jej ukończenie będzie warunkiem koniecznym dla młodych kierowców do podjęcia pracy w transporcie drogowym. Przewidywany koszt takiego szkolenia szacowany jest na około 4 tys. zł. Nowe regulacje nie dotyczą kierujących pojazdami pozostałych kategorii.

Kwalifikacja wstępna ma być szkoleniem podnoszącym zarówno umiejętności praktyczne, jak i wiedzę teoretyczną. Będą się one wiązały z posiadaniem kosztowej infrastruktury – specjalny autodrom o wartości ok. 9 mln zł lub symulator jazdy, który kosztuje ok 1 mln zł.

W noweli znalazły się również przepisy, które umożliwiają zlecenie i przeprowadzenie ćwiczeń, wymagających kosztownej infrastruktury, ośrodkom techniki doskonalenia jazdy. Instytucje te mają być nowym rodzajem działalności gospodarczej. Nowelizacja wprowadza przepisy, które nakazują kierowcom zawodowym pracującym w transporcie drogowym, odbywanie szkoleń okresowych. Miałyby się one odbywać co pięć lat, a ich koszt jest szacowany na ok. 400 zł. Ustawa trafi teraz do Senatu.

CO CZEKA KIEROWCÓW
Plusy
• Szybsze zdobywanie kwalifikacji przez młodych kierowców.
Minusy
• Wysokie koszty kwalifikacji wstępnej.


Łukasz Kuligowski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK