| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Można legalnie płacić niższe podatki

Można legalnie płacić niższe podatki

Przedsiębiorcy obawiają się planowania dotyczącego zmniejszenia obciążeń fiskalnych. Eksperci twierdzą, że brak planowania to błąd w zarządzaniu biznesem. Administracja skarbowa odpiera zarzuty, że kontroluje stosujących planowanie podatkowe

– Nie jest regułą, że urzędy kontrolują częściej podmioty korzystające z optymalizacji podatkowej – dodaje Agnieszka Pawlak.

PRZYKŁAD
Przyspieszona amortyzacja
Stawka amortyzacyjna na maszyny produkcyjne i aparaty przemysłu piekarniczego wynosi 14 proc. w skali roku i w takiej wysokości może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Aby zamortyzować ją w całości, potrzeba około 7 lat. Amortyzację można jednak przyspieszyć, jeśli uznamy, że maszyna ta jest eksploatowana w pogorszonych lub złych warunkach. Wtedy w zależności od intencji podatnika i okoliczności faktycznych można będzie uznać, że swoje działania planuje nadużywając możliwości prawne.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

OPINIE

Tomasz Olkiewicz
radca prawny, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy
Planowanie podatkowe bywa postrzegane jako działanie ryzykowne, zaliczane do kategorii działań na granicy prawa. Niesłusznie. Zła sława planowania podatkowego jest zupełnie nieuzasadniona i wynika z pomylenia planowania podatkowego z czynnościami zmierzającymi do obejścia przepisów. Co więcej zaniechanie planowania podatkowego stanowi błąd w zarządzaniu biznesem. Nie ma powodów, dla których firmy stosujące planowanie podatkowe miałyby się szczególnie obawiać fiskusa. Dokonywanie zgodnych z prawem transakcji, które pozwalają na realizację określonych celów biznesowych w sposób najefektywniejszy podatkowo jest prawem podatnika, którego organy skarbowe nie mogą mu odebrać. Należy jednak pamiętać, że istnieją granice planowania podatkowego, po przekroczeniu których narażamy się na konflikt z fiskusem.

Mariusz Szkaradek
doradca podatkowy, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy
Planowanie podatkowe jest jednym z podstawowych elementów w prowadzeniu działalności gospodarczej. Pozwala na zmniejszenie obciążeń podatkowych, a niekiedy może warunkować w ogóle opłacalność prowadzonej działalności. Korzyści z takich działań mogą być znaczące i mogą rekompensować towarzyszące im ryzyko. W demokratycznym państwie prawa korzystanie z możliwości optymalizacji podatkowej nie może być postrzegane przez organy władzy jako działanie naganne. Odpowiedzialne planowanie podatkowe wymaga jednak szczegółowej analizy konsekwencji prawnych podejmowanych działań i identyfikacji potencjalnych sporów z organami podatkowymi. Zmniejszanie podatków zwiększa czujność organów podatkowych. Dobrze przygotowani przedsiębiorcy nie mają jednak powodów, aby obawiać się kontroli podatkowych.
 


Edyta Wereszczyńska

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »