| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prowadzący działalność mogą wrócić do KRUS

Prowadzący działalność mogą wrócić do KRUS

Tylko do 25 października rolnicy dodatkowo prowadzący działalność gospodarczą, którzy zostali wykluczeni z KRUS, mogą złożyć wnioski o ponowne objęcie ich ubezpieczeniem rolniczym.Rolnicy wykluczeni z rolniczego ubezpieczenia społecznego od 1 października 2004 r. z powodu prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych lub przekroczenia kwoty granicznej mogą wrócić do KRUS. Z takiego prawa skorzystają tylko rolnicy, którzy po otrzymaniu decyzji o wykluczeniu odwołali się do sądów pracy i ubezpieczeń społecznych i w ich sprawach zapadł prawomocny wyrok sądowy.

– Przywrócenie do ubezpieczenia w Kasie następuje wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej – wyjaśnia Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS.

Możliwość ponownego objęcia ubezpieczeniem społecznym umożliwia wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lipca 2006 r. (Dz.U. nr 134, poz. 947). Dzięki niemu prawo do powrotu z ZUS do KRUS nie tylko mają rolnicy, którzy w czwartym kwartale 2004 r. przymusowo trafili do ZUS z powodu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych, ale i rolnicy – przedsiębiorcy, których podatek należny za 2003 rok przekroczył kwotę graniczną.

KRUS informuje, że osoby składające stosowny wniosek o wznowienie postępowania nie muszą dostarczać zaświadczenia o kwocie podatku w latach 2003-2005. Natomiast rolnicy przywróceni do ubezpieczenia społecznego będą musieli złożyć zaświadczenia o wysokości kwoty podatku za 2006 rok do 31 maja 2007 roku. Wszyscy rolnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy ponownie wrócą do KRUS, zapłacą zaległe składki na ubezpieczenie społeczne w podwójnej wysokości.

KRUS jednocześnie wyjaśnia, że rolnicy, którzy nie złożyli zaświadczeń o wysokości podatku dochodowego w kolejnych latach lub też przekroczyli kwotę graniczną określoną przez ustawodawcę, nie mają możliwości skorzystania z uprawnień wynikających z wyroku TK.
 


Bożena Wiktorowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK