| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniec odpracowywania wolnych dni świątecznych

Koniec odpracowywania wolnych dni świątecznych

Nie trzeba będzie odpracowywać jednego ze świąt, w sytuacji gdy w jednym tygodniu wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela. Sejm zmienił odpowiednie przepisy kodeksu pracy.Zmiana prawa

Zgodnie z obowiązującym obecnie prawem, pracodawca ma obowiązek obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli jednak w jednym tygodniu przypadną dwa święta, wówczas pracodawca obniża wymiar czasu z tylko z tytułu jednego z nich. W praktyce oznacza to, że pracownicy muszą odpracować jedno ze świąt. W tym roku doszło to takiej sytuacji w maju. Posłowie uchwalili zmianę przepisów kodeksu pracy zaproponowaną przez rząd. Po wejściu nowelizacji w życie, pracodawca będzie pomniejszał wymiar czasu pracowników o 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela niezależnie od ich liczby w jednym tygodniu.

Uchwalona przez rząd zmiana ma wejść w życie z dniem 30 listopada 2006 roku. Oznacza to, że pracownicy nie będą musieli odpracowywać jednego ze świątecznych dni Bożego Narodzenia przypadających w tym tygodniu w poniedziałek (25 grudnia) i wtorek (26 grudnia). Posłowie postanowili, że zmniejszenie wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym grudzień 2006 roku nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia za pracę wypłacanego pracownikom za ten okres.

Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan przyjęcie takiego rozwiązania podwyższy koszty pracy pracodawców. Według szacunków PKPP Lewiatan zmiana zasad uwzględniania świąt przy ustalaniu wymiaru czasu pracy tylko w sektorze przedsiębiorstw kosztować może około 1,3 miliarda złotych. Rząd uważa, że szacunki pracodawców są przesadzone.

Sejm wprowadził także do kodeksu pracy przepisy dotyczące zasad ustalania urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym w przypadku pozostawania przez pracownika w zatrudnieniu u danego pracodawcy jedynie przez część miesiąca. Dotychczas zasady te były uregulowane w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.).
 


Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK