| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szybszy, ale droższy proces

Szybszy, ale droższy proces

Nowelizacja procedury cywilnej mająca ułatwić i przyspieszyć procesy gospodarcze może spowodować wzrost cen za usługi prawnicze. Praktycy są zgodni - przedsiębiorca bez fachowego pełnomocnika przed sądem sobie nie poradzi.zmiana prawa


Projekt zmiany postępowania cywilnego, przede wszystkim przepisów o postępowaniu gospodarczym, jest przygotowany do trzeciego czytania. Najprawdopodobniej będzie uchwalony jeszcze w tym tygodniu. Zmiana przepisów ma usprawnić i przyspieszyć procesy między przedsiębiorcami. W tym celu sąd będzie mógł częściej rozstrzygać sprawy na posiedzeniach niejawnych. Zaostrzona zostanie prekluzja dowodowa – wszelkie twierdzenia i dowody muszą znaleźć się w pozwie i odpowiedzi na pozew. Dodatkowe dowody, na które strona nie mogła powołać w pozwie, będzie mogła przedstawić w ciągu dwóch tygodni od momentu, gdy powołanie ich stało się możliwe lub gdy zaistniała potrzeba powołania się na nie. Większy będzie rygoryzm przy wnoszeniu pism – pozew z brakami będzie zwracany bez wezwania do uzupełniania, a środki odwoławcze odrzucane. Za nieuzsadnione spowodowanie odroczenia rozprawy strony i pełnomocnicy będą karane grzywną.


Agnieszka Wyszomirska

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK